Souhlasíte?

01 / 06

Rostlinné mléko už je k dostání skoro v každé kavárně.

Přeskočit

Souhlasíte?

02 / 06

Nabídka zeleninových pomazánek je už samozřejmostí ve všech obchodech.

Přeskočit

Souhlasíte?

03 / 06

Mám ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který dává přednost rostlinné kuchyni.

Přeskočit

Souhlasíte?

04 / 06

Počet lidí s intolerancí nebo dokonce alergií na laktózu narůstá a ti jistě ocení nabídku rostlinných produktů jako alternativu.

Přeskočit

Souhlasíte?

05 / 06

Znám restauraci, kde podávají skvělé rostlinné jídlo.

Přeskočit

Souhlasíte?

06 / 06

Jáhly, červená čočka, chřest nebo ovesné vločky? Rostlinná kuchyně znamená tisíce možností!

Přeskočit

Bez vajec & nasladko: Výběr nejlepších produktů a tipů

V předchozím článku jsme si představili ty nejlepší verze rostlinných vajíček na slano. V dnešním článku si zase ukážeme, jak upéct sladké recepty v rostlinné podobě.

1. Jablečné pyré

Namísto jednoho vajíčka v pečení použijte 5 lžic pyré. Jablečné pyré nemá tak výraznou chuť jako banán, přesto ale doporučujeme používat spíše jen do sladkých receptů. Seženete ho v každém větším supermarketu nebo třeba v DM drogerie, která nabízí několik druhů.

Online ho seženete také na rohlik.cz od značky Efko

2. Banán

Místo jednoho vajíčka v pečení nebo v palačinkách použijte půl rozmačkaného banánu. Banán musí být vyzrálý a hnědý. Doporučujeme Vám banán používat spíše do sladkých receptů. Někomu může banánová chuť v koláčích vadit, naštěstí máme spoustu dalších možností, co místo banánu do pečení použít!

3. Prášek do pečiva s olejem

Chcete dosáhnout dokonale nadýchaného těsta? Do slaných i sladkých receptů místo vajíčka smíchejte dvě lžičky prášku do pečiva se dvěma lžícemi rostlinného oleje. 

4. Lněná semínka

Lněná semínka můžete použít do sladkých i slaných receptů.

Smíchejte jednu lžíci mletého lněného semínka se třemi lžícemi vody. Nechte odstát přibližně pět minut. Lněná semínka lze koupit v každém větším supermarketu nebo online na rohlik.cz.  

5. Chia semínka

Proces je v podstatě stejný, jako v případě lněných semínek. Smíchejte jednu lžičku mletých chia semínek s jednou třetinou sklenice vody a nechejte odstát přibližně 15 minut. Můžete použít do sladkých i slaných receptů. Chia semínka lze koupit v každém větším supermarketu nebo online na rohlik.cz

6. Kukuřičný škrob

Smíchejte dvě lžičky kukuřičného škrobu se třemi lžícemi vody. Kukuřičný škrob lze použít do sladkých i slaných receptů. Kukuřičný škrob seženete v každém větším supermarketu. V Tescu můžete například sehnat značku Natura nebo Dr. Oetker. Online ho seženete například na rohlik.cz a to od značky Amylon nebo také značku Dr. Oetker.

7. Tofu

Do pečení nepotřebujete speciální tofu, vystačíte si s tofu natural. Tofu můžete využít na přípravu rostlinných míchaných vajec nebo si z něho připravit ranní rostlinnou omeletu a smaženici

Speciální hedvábné, tzv. „silken“ tofu má však jemnější strukturu, proto se hodí například na cheesecake nebo různé druhy krémů. 

A kde takové silken tofu sehnat? Např. česká firma Soyka vyrábí Silken tofu, které můžete koupit na rohlik.cz nebo v Globusu. Veto Eco seženete v Puroshopu nebo v DM drogerii.

8. Aquafaba

Aquafaba je „cizrnová voda“, která se chová jako bílek. Pro náhradu 1 vejce v receptu si odlijte tři lžíce vody z cizrnové konzervy nebo z uvařené cizrny a mixujte 10-15 minut ručním mixérem, dokud se neobjeví pěna. Můžete ji použít například k výrobě makaronek. Aquafabu lze použít do sladkých i slaných receptů.

9. Burákové máslo

Do receptů zvolte raději hladké burákové máslo. Jedna lžíce zastoupí jedno vajíčko. Neochucené burákové máslo můžete použít i do slaných receptů. Lze ho koupit téměř v každém supermarketu nebo online na rohlik.cz. Vyzkoušejte máslo například od značky R3ptile nebo Nuteo, určitě netrefíte vedle.

Přejeme dobrou chuť! K fotkám svých kulinářských úspěchů na instagramu nezapomeňte přidat hashtag #rostlinne.

Lahodná alchymie: odkrývání kouzel fermentace

Fermentace je již po tisíciletí neoddělitelnou součástí přípravy chutného a nutričně hodnotného jídla. Co všechno přináší do rostlinné kuchyně?

Michaela Levíčková
29. 1. 2024

Piknik do horka

Horké letní dny přímo volají po tom vyběhnout ven a strávit tam celý den. Jaké jídlo však přežije vysoké teploty a náročné přenosy?

Michaela Levíčková
15. 6. 2023

Instagram feed