Souhlasíte?

01 / 06

Rostlinné mléko už je k dostání skoro v každé kavárně.

Přeskočit

Souhlasíte?

02 / 06

Nabídka zeleninových pomazánek je už samozřejmostí ve všech obchodech.

Přeskočit

Souhlasíte?

03 / 06

Mám ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který dává přednost rostlinné kuchyni.

Přeskočit

Souhlasíte?

04 / 06

Počet lidí s intolerancí nebo dokonce alergií na laktózu narůstá a ti jistě ocení nabídku rostlinných produktů jako alternativu.

Přeskočit

Souhlasíte?

05 / 06

Znám restauraci, kde podávají skvělé rostlinné jídlo.

Přeskočit

Souhlasíte?

06 / 06

Jáhly, červená čočka, chřest nebo ovesné vločky? Rostlinná kuchyně znamená tisíce možností!

Přeskočit

Březen, měsíc bez příplatku – kde si dáte rostlinné cappuccino?

Březen, měsíc bez příplatku je akcí pro vybrané kavárny, které dostanou zásobu rostlinného mléka zdarma a zavazují se, že celý měsíc březen 2021 všechny druhy kávy s rostlinnou alternativou kravského mléka budou prodávat bez příplatku. Akce je výsledkem spolupráce našeho projektu Rostlinně s gastro distributorem Green Heads, který pro přihlášené kavárny mléko zajišťuje.

Proč akci pořádáme? 

Naším cílem je, mimo jiné, přinést zákazníkům kaváren možnost ochutnat oblíbenou kávu s rostlinným mlékem, které by za normálních okolností kvůli příplatku třeba nevyzkoušeli. V kavárnách se totiž běžně setkáváme s příplatkem za rostlinné mléko v rozmezí 5 až 20 korun. Jenže proč by měli zákazníci, kteří trpí např. alergií nebo intolerancí, za rostlinné latté platit víc? Březen, měsíc bez příplatku otevírá diskusi a ukazuje podnikům, že to bez příplatku jde také. 

Akce podnikům přivede nové návštěvníky, baristé si vyzkouší svoje dovednosti v latté artu s novým produktem a zjistí tak, že se dá skvěle vyšlehat i ovesná pěna, a na konci března bude mít rostlinné mléko zase více fanoušků. A kolik že jich má teď? V březnu 2020 jsme se mohli v E15 dočíst, že podle výzkumné společnosti Nielsen Češi loni nakoupili nejrůznější rostlinná mléka za 314 milionů korun, což je meziroční nárůst o sedmnáct procent, a to už je trh, který stojí za to sledovat. Mimochodem, napadlo by vás, že už 16 % portfolia Danone tvoří rostlinná mléka Alpro a Provamel? 

Rostlinné nápoje jsou mezi zákazníky více a více populární, ale některé kavárny tento trend vůbec nezaregistrovaly, či v rostlinných nápojích nevidí prodejní potenciál. Přesto nejméně 1 z 10 zákazníků preferuje alternativní nápoj namísto kravského mléka. Díky naší akci mohou nejen kavárny, ale i zákazníci překonat prvotní obavy a rostlinná mléka vyzkoušet! Pevně věříme, že Březen, měsíc bez příplatku napomůže příchodu rostlinné budoucnosti, které spolu s Green Heads věříme.

A teď už opravdu pozor!

Představujeme seznam přihlášených kaváren, které nejenom že mají rostlinné mléko v nabídce, ale v březnu ho nabízejí bez příplatku. Jaká bude vaše první objednávka? Flat white, cappuccino, nebo latté? 

Nebe počká

Kratochvílova 122/20, Přerov

Facebook

Instagram

První kompletně veganská kavárna a bar v Přerově. Zaměřují se na vegan dezerty, výběrovou kávu a pořádně čepované pivo.

Kavárna Hellas

Okružní 1117, Zruč nad Sázavou

Facebook

Instagram

Rodinná kavárna Hellas s dětským koutkem ve Zručském dvoře, široká nabídka sladkého i slaného, nabídka vegan dezertů, bezlepkové a diabetické koláče, bezlaktózové dezerty, regionální produkty. 

Coffee Dealer

Drlíčov 145/17, Vnitřní město, Písek

Facebook

Instagram

Nový Espresso & Brew bar na jihu Čech, otevřený od 4. ledna 2021. Velkou roli tu hraje filtrovaná káva, prodej zrnkové kávy a prodej příslušenství pro domácí přípravu. Kavárna vyniká skvělou atmosférou a příjemnou obsluhou. Nabízejí i cukrovinky bez lepku a laktózy – proto zavedli nápoje z rostlinného mléka.

Ty kávo!

Jindřicha Plachty 28, Praha 5

Facebook

Instagram

Ty kávo! nabízí výběrovou kávu, domácí limonády, chai latté, čokoládu a koktejly. Ochutnejte hotdogy ve vege a veg variantě či vegan zákusky, nebo si odneste Ty kávo! merch. Přijít můžete i se psem. Pořádají se zde standupy, koncerty, spodní patro je možné zarezervovat pro vaši akci.

Pokoj

Husovo náměstí 961, Tábor

Facebook

Instagram

Kavárna Pokoj je útulný prostor pro příznivce zdravého životního stylu. Nabízí nejen výběrovou kávu s možností alternativního mléka, ale i dobroty bez lepku, laktózy, cukru či úplně veganské. Najdete tam i široký sortiment Bio čajů Sonnentor a výběr bylinných tinktur, vitamínů a minerálů.

Dočasně uzavřeno z důvodu protiepidemických opatření.

Kávovna-Park café

Žižkova 2249, Litoměřice

Facebook

Instagram

Kavárnu Kávovna-Park café naleznete v Litoměřicích. V Kávovně si můžete dát kávu z malých českých pražíren, vychutnat si alternativní formy její přípravy (aeropress, vacuum pot) a v létě domácí limonády nebo raw dortíky. 

Shothouse Ostrava

Chelčického 691/8, Moravská Ostrava a Přívoz

Facebook

Instagram

Shothouse Ostrava je nově vzniklá kavárna a bar v centru Ostravy. Na stejném místě funguje Studio G, což je nově vzniklá komorní divadelní scéna. Nabízíme výběrovou kávu od Father’s Coffee Roastery, prémiové toniky, kvalitní giny a spoustu sladkého.

Y COFFEEbox

8. pěšího pluku 2173, Frýdek-Místek

Facebook

Instagram

Y COFFEEbox je v srdci Frýdku-Místku od nového roku. Jelikož se nachází hned vedle zdravotnických komplexů, tak jej navštěvuje spousta lidí s různými alergiemi, třeba na laktózu, a proto nabízí různé druhy alternativních mlék. Mimo skvělé výběrovky od Gardelli či Doubleshot si mohou zákazníci pochutnat na domácím pečivu a dortíkách.

BALANCE coffee & wine

Velká Mikulášská 37/10, Znojmo

Facebook

Instagram

BALANCE je místo, kde najdete výběrovou kávu, výběr naturálních, ale i klasických vín, dortíky, svačinky i snídaně po celý den. Denní výběr dortů se snaží kombinovat s bezlepkovými či veganskými ingrediencemi, vše z poctivých a kvalitních surovin. Rádi dělají věci po svém a jsou neskutečně šťastní, pokud to jejich zákazníci dokáží ocenit.

Café Na půl cesty

Centrální park Pankrác, Praha 4

Facebook

Instagram

Café Na půl cesty je tréninková kavárna neziskové organizace Green Doors. Nabízí kávu, vege/vegan sortiment, čepované pivo, sandwiche a zmrzlinu. Půjčit si můžete petanque či gril a večer si poslechnout muziku. Navíc má každá návštěva smysl, jelikož přispívá na rehabilitaci lidí s duševním onemocněním.

Dvě vrány

Masarykovo nám. 60, Brandýs nad Labem

Facebook

Instagram

V kavárně si pochutnáte na vybrané kávě z lokálních pražíren, na domácích dortech či výborné čokoládě. Chcete-li si odnést kousek kavárny domů, můžete. Kromě zrnkové kávy upečou i váš oblíbený narozeninový dort.

Café Na kole

Velké náměstí 130/24, Hradec Králové

Facebook

Instagram

Kavárna s výběrovou kávou, kde si kromě espressa nebo cappuccina můžete dát i kávu filtrovanou nebo kávové speciality. Majitel kavárny je držitelem titulu Barista roku v kategorii Coffee in Good Spirits za rok 2013, s irskou kávou tedy rozhodně nešlápnete vedle! Vegan dorty a rostlinné alternativy mléka jsou tam samozřejmostí.

Tree sisters

Rumunská 25, Praha 2

Facebook

Instagram

Malá rodinná kavárna s vlastní výrobou sladkého i slaného sortimentu. Všechny produkty jsou bez lepku, bez laktózy a živočišných produktů, pouze s přírodními sladidly a z těch nejlepších surovin. Hravě si poradí s narozeninovým nebo svatebním dortem, mini dezerty pro catering, vánočním cukrovím a velikonočním beránkem.

ROH družstevní kavárna

U Božích bojovníků 606/3, Praha 3

Facebook

Instagram

ROH družstevní kavárna Vás nadchne příjemným posezením u vítkovské cyklostezky. Ať už jste vegani, nebo ne, něco slaného nebo sladkého na zub si zde vždy vyberete. Kromě toho kavárna nabízí řemeslná piva, kvalitní moravské víno, fair trade výběrovou kávu a další dobroty. Projekt usiluje o etičnost i udržitelnost podnikání.

Kafe Prostor

Hradní 3, Boskovice

Facebook

Instagram

Kafe Prostor funguje i nezávisle na kulturních akcích v komunitním centru PROSTOR, kde se pořádají koncerty, divadla, besedy, výstavy a další. Nabízí výběrovou kávu z brněnské pražírny Gill´s Coffee, veganské a bezlepkové zákusky, s radostí spolupracuje s lokálními dodavateli, např. s pivovarem Genius Noci.

Coffee Square

Valtická 253, Lednice

Facebook

Coffeesquare je kavárna s pražírnou v centru jihomoravské Lednice. Dáte si tu čerstvě praženou výběrovou kávu, anglické sypané čaje, poctivou horkou čokoládu, vína z rodinného vinařství nebo luxusní dezerty vlastní výroby. 

Hejwi Cafe

Libušina třída 4, Brno

Facebook

Instagram

Kavárna na kohoutovickém sídlišti s výběrovou kávou a vlastními dezerty, ze které je to kousek do města, ale i kousek do přírody. Navíc je zarostlá zelení a můžete si z ní odnést i řízek — rostlinný. Je otevřená všem — maminkám a tatínkům s dětmi, babičkám, dědečkům i studentům.

Shothouse Havířov

Dlouhá třída 17, Havířov

Facebook

Instagram

Shothouse Havířov je kavárna a bar, kde si můžete zajít na výběrovou kávu od Father’s Coffee Roastery, kvalitní giny, prémiové toniky. Kromě toho tam taky najdete domácí kváskové sandwiche, vegan i nevegan dorty vlastní výroby a ve středu domácí koblížky. Jejich slogan je: Ráno byznys, večer párty.

Barry Higgel

Tusarova 25, Praha

Facebook

Instagram

Barry Higgel’s je malá kavárna ukrytá v ulicích Prahy. Založena nadšenou partou přátel, kteří připravují kvalitní kávu z celého světa. Místu se často říká a piece of London in Prague, tedy kousek Londýna v Praze

KafeBobule

Náměstí republiky 572/4, Havířov

Facebook

Instagram

Malá kavárna v centru Havířova, kousek od náměstí, specifická svým útulným prostředím, kde si na své přijdou jak celiaci, tak vegani.

Kavárna U Elišky

Třída Edvarda Beneše 1428, Hradec Králové

Facebook

Přestože je třída Edvarda Beneše jednou z nejlidnatějších ulic východních Čech, nebylo dlouho kam zajít na dobrou kávu a něco na zub. Proto v roce 2019 vznikla kavárna U Elišky. Ta nabízí jak tradiční zákusky od lokálních dodavatelů, tak vlastní produkci dezertů. Deskové hry a knihy jsou tu samozřejmostí. 

PetPunk

Nádražní 112/50, Ostrava

Facebook

PetPunk je místo, kam přijdete za den třikrát: ráno pro snídani a espresso, během dne pro svačinu a filtr a po práci na drink. Vše peče Pawliczka v místní kuchyni, včetně luxusního žitného chleba a banici — tradičního bulharského slaného koláče. Káva jde z rukou Petra a Zuzky, vždy špičkově připravená.

Kofein plac

Fügnerova 643, Liberec, U terminálu MHD

Facebook

Instagram

Bývalý novinový stánek Kofein plac najdete v Liberci u terminálu MHD. Každý den otevírají už v 5:30, aby mohli zavítat i ti, kteří pospíchají na ranní šichtu a nestíhají si doma připravit šálek dobrého kafe. Nabízejí i pečivo z nedaleké pekárny v Lučanech a pár sladkých dobrot od místních pekařů a cukrářů.

QB COFFEE ROASTERS

Veslařská 507/179, Brno Jundrov

Facebook

Instagram

Kromě pražení kávy a výroby zde probíhají workshopy pro baristy i kávové nadšence. Samozřejmostí je espresso bar, kde si mohou lidé kávu zakoupit. Milovníci kávy se mohou těšit na její sezónní druhy z různých světových lokalit – například z Hondurasu, Keni či Kolumbie.

Kafe Karlín

Sokolovská 46/51, Praha

Facebook

Instagram

Malý espresso bar s výběrem káv z české pražírny Respekt Coffee. Tato malá kavárna pouze pro stojící hosty nastoluje rovnováhu mezi přátelskou atmosférou a profesionálním přístupem k přípravě kávy.

Drunken Coffee

Dlouhá 95, Český Krumlov

Facebook

Instagram

Drunken Coffee je kavárna v centru Českého Krumlova. Espresso vám zde připraví z výběrovky od Fragaria Coffee a na filtru najdete vždy nějakou pecku z českých pražíren. V létě potěší výhledem a osvěžujícími drinky a v zimě zahřeje teplými nápoji. Bříška vám pak pohladí výběr z domácích dortíků.

Pražírna Kyjov

Komenského 1407/14, Kyjov

Facebook

Instagram

Kavárna a současně pražírna, která je zaměřená na výběrovou kávu a její správnou přípravu. Avšak nejen kavárna, ale tak trochu i bar, který nabízí spoustu méně známých a spíše lokálních či alternativních produktů.

ForRest Café CPTO UJEP

Pasteurova 3632/15, Ústí nad Labem

Facebook

Stánek s kávou tvořící srdce Přírodovědecké fakulty a Fakulty životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem. Zásobuje akademickou obec kofeinem a pomáhá jí tak tvořit skvělé nápady nejen pro ústecký region. Pochutnáte si tam na výběrové kávě z Ústecké pražírny a navíc načerpáte skvělou studijní atmosféru.

Kafe v rozkladu

Veselá 6, Brno 

Facebook

Instagram

Kafe v rozkladu bylo otevřeno 9.9.2019 v samotném srdci Brna. Specializují se především na snídaně, které podávají po celý den a v nabídce najdete přes třicet snídaňových a brunchových pokrmů. Pracují s výběrovou kávou z lokálních i zahraničničních pražíren.

Restaurace Klika Kitchen & Coffee

Hroznová 25, České Budějovice

Facebook

Instagram

Restaurace se nachází v historickém centru Českých Budějovic. Od roku 2015 vaří výběrovou 100% arabicu z místní pražírny Fragaria coffee. Rostlinnou alternativu mléka nenajdete pouze u kávy, ale i u některých jídel na menu. To obsahuje produkty převážně od lokálních farmářů a místních malých dodavatelů.

Pokud se chcete dozvědět, jak rozšířit rostlinnou nabídku ve vlastní kavárně nebo proč vlastně dává smysl nabízet rostlinné mléko bez příplatku, přečtěte si náš článek na blogu, nebo se nám ozvěte na restaurace@rostlinne.cz.

Lahodná alchymie: odkrývání kouzel fermentace

Fermentace je již po tisíciletí neoddělitelnou součástí přípravy chutného a nutričně hodnotného jídla. Co všechno přináší do rostlinné kuchyně?

Michaela Levíčková
29. 1. 2024

Piknik do horka

Horké letní dny přímo volají po tom vyběhnout ven a strávit tam celý den. Jaké jídlo však přežije vysoké teploty a náročné přenosy?

Michaela Levíčková
15. 6. 2023

Instagram feed