Souhlasíte?

01 / 06

Rostlinné mléko už je k dostání skoro v každé kavárně.

Přeskočit

Souhlasíte?

02 / 06

Nabídka zeleninových pomazánek je už samozřejmostí ve všech obchodech.

Přeskočit

Souhlasíte?

03 / 06

Mám ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který dává přednost rostlinné kuchyni.

Přeskočit

Souhlasíte?

04 / 06

Počet lidí s intolerancí nebo dokonce alergií na laktózu narůstá a ti jistě ocení nabídku rostlinných produktů jako alternativu.

Přeskočit

Souhlasíte?

05 / 06

Znám restauraci, kde podávají skvělé rostlinné jídlo.

Přeskočit

Souhlasíte?

06 / 06

Jáhly, červená čočka, chřest nebo ovesné vločky? Rostlinná kuchyně znamená tisíce možností!

Přeskočit

Flexitariánů je v Německu 55 %! Jak roste rostlinný trh v Evropě?

Že jsou rostlinné alternativy živočišných produktů na vzestupu už nějakou dobu, to nejspíš většina lidí zaznamenala. Smart Protein Project ve spolupráci s ProVeg International zanalyzovali komplexní data nasbíraná s pomocí Nielsen MarketTracku v jedenácti evropských zemích: v Belgii, Dánsku, Francii, Holandsku, Itálii, Německu, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Španělsku a Velké Británii. Tato data byla historicky poprvé představena minulý týden Dr. Kai-Brit Bechtoldovou na webináři Smart Protein Project. Rostlinně bylo u toho, a proto přinášíme report z webináře včetně specifických čísel a doporučení pro jednotlivé segmenty. 

Rostlinný trh je na vzestupu a za poslední dva roky vzrostl v Evropě o 49 %. A i když posledním rokem zahýbala koronavirová pandemie a její špatný dopad na ekonomiku, trh s rostlinnými produkty rostl víc než kdy předtím. Je možné, že se lidé v době lockdownů více starají o své zdraví a zařazují do svého jídelníčku také větší množství rostlinných alternativ?

+ 76 % pro rostlinné alternativy masa

Ze všech hodnocených kategorií byly rostlinné alternativy masa pro spotřebitele rozhodně nejoblíbenější, čemuž nasvědčuje i růst tohoto segmentu v Evropě o celých 68 % za poslední dva roky. I když Velká Británie kraluje v obnosu prodejů za poslední rok, Německo ze svého druhého místa zase pozoruje největší nárůst prodejů o 76 % oproti předchozímu roku.

Nádherným příkladem, na němž je vidět, že investovat do tohoto segmentu je lukrativní, je německá značka Rügenwalder Mühle. Tato firma na trhu se svými rostlinnými alternativami masných produktů přímo září a je vzorem pro mnoho dalších. Tradičně se společnost věnovala jen živočišné výrobě, ale v roce 2014 přišla s řadou rostlinných alternativ. Dnes zaznamenává, že tržby z těchto produktů jsou vyšší než tržby z klasických klobás a uzenin. Obrovský důkaz, že zájem o rostlinné produkty nezadržitelně roste.

Podle dat si zákazníci obecně nejraději kupují chlazené produkty jako burgery nebo rostlinné párky. Podle šetření ProVeg by spotřebitelé obecně ocenili více druhů rostlinných alternativ masa. A také, aby tyto produkty byly jednoduché na přípravu. Dále by si přáli více trvanlivých, mražených produktů a spíše tzv. “whole cuts” – celé kusy masa.

Ovesné mléko kraluje

Co se rostlinných mlék týče, lídrem všech je ovesné. Obecně procentuálně vzrostla poptávka po rostlinných alternativách mléka od roku 2018 do roku 2020 o 36 %. Podle dat se nejvíce prodávají v Německu a ve Španělsku. Zákazníci kromě ovesného mléka rádi volí i sójové a mandlové. Průzkum také ukázal, že spotřebitelům na trhu chybí větší výběr ořechových mlék a třeba i mléko ze špaldy. Zároveň nechtějí pro rostlinné alternativy v supermarketech samotnou sekci, chtěli by je spíše nacházet v chladících regálech společně s mléčným výrobky.

Ovesné mléko

Jogurty i z ořechů

I když jsou rostlinné jogurty na trhu už stálicí, stále udržují dvouciferné tempo meziročního růstu. Za poslední dva roky stoupl trh s rostlinnými jogurty v zemích, které byly do tohoto projektu zahrnuty, o 37 %. Sójové jogurty jsou lídrem tohoto segmentu, ale možná tomu tak nebude na dlouho. Velmi populárními se totiž stávají také jogurty z kokosového mléka. Mandle a kešu jsou skvělým základem nejen pro rostlinná mléka, ale i pro rostlinné jogurty, což se ukazuje na jejich vzrůstající popularitě po celé Evropě. Podle spotřebitelských dat je ale velký potenciál i v dalších surovinách zejména lokálního typu, jako jsou například oves a lupina. 

Rostlinný mac and cheese

100 % je pro rostlinné sýry málo

Spoustu potenciálu mají podle Nielsenu také rostlinné sýry. Zatímco v roce 2018 byla celková hodnota trhu s rostlinnými sýry 28 milionů eur, za rok 2020 už bylo toto číslo neuvěřitelných 60 milionů eur. I přes tento 112% růst za dva roky však spotřebitelé vnímají, že je co zlepšovat. Výrobci rostlinných sýrů by se podle nich měli soustředit hlavně na nutriční hodnoty nabízených produktů. V současné době je totiž velká část široce dostupných rostlinných sýrů na bázi tuku a škrobu. Nutričně zajímavější rostlinné sýry z fermentovaných ořechů jsou pak často dostupné pouze jako měkké nebo mazací, takže i zde mají výrobci spoustu příležitostí, jak zazářit.

Rybí alternativy, to nejlepší na konec

Co na trhu nejvíce boduje a v čem vidí Dr. Bechtoldová v současné době největší potenciál, jsou rybí alternativy. Je to velmi mladý segment, ze všech uvedených zatím nejmenší. I když data máme zatím pouze z Německa, byl zde za poslední dva roky zaznamenán růst o neuvěřitelných 623 %! 

Právě v segmentu rybích alternativ je podle zákazníků velký prostor pro zlepšení. Na trhu jsou totiž v současné době dostupné takřka jen rostlinné „rybí prsty, nebo podobné obalované produkty. Kdo by se tedy chtěl do výroby rybích alternativ pustit, měl by určitě cílit na filety a další méně průmyslově zpracované varianty. Spotřebitelé podle výzkumu také uvítají typickou rybí chuť a texturu, velkým bonusem bude obohacení produktů o omega 3 mastné kyseliny, jód, vitamín D3 nebo B12.

Celkově je vidět, že rostlinný trh zažívá lukrativní dobu a už teď je to znát na nabídce v obchodech. Nových produktů přibývá a určitě přibývat bude. Například v Německu se k flexitariánství hlásí 55 % lidí. Vypadá to, že si od našich sousedů můžeme mnoho vzít.

Spotřebitelské šetření:

https://proveg.com/wp-content/uploads/2020/06/PV_Consumer_Survey_Report_2020_030620.pdf 

Evropská data z 11 zemí:

https://smartproteinproject.eu/wp-content/uploads/Smart-Protein-Plant-based-Food-Sector-Report.pdf 

Piknik do horka

Horké letní dny přímo volají po tom vyběhnout ven a strávit tam celý den. Jaké jídlo však přežije vysoké teploty a náročné přenosy?

Michaela Levíčková
15. 6. 2023

Instagram feed