Souhlasíte?

01 / 06

Rostlinné mléko už je k dostání skoro v každé kavárně.

Přeskočit

Souhlasíte?

02 / 06

Nabídka zeleninových pomazánek je už samozřejmostí ve všech obchodech.

Přeskočit

Souhlasíte?

03 / 06

Mám ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který dává přednost rostlinné kuchyni.

Přeskočit

Souhlasíte?

04 / 06

Počet lidí s intolerancí nebo dokonce alergií na laktózu narůstá a ti jistě ocení nabídku rostlinných produktů jako alternativu.

Přeskočit

Souhlasíte?

05 / 06

Znám restauraci, kde podávají skvělé rostlinné jídlo.

Přeskočit

Souhlasíte?

06 / 06

Jáhly, červená čočka, chřest nebo ovesné vločky? Rostlinná kuchyně znamená tisíce možností!

Přeskočit

Kam na falafel? Nejlepší cizrnové pochoutky podle Aničky z Rostlinně

Cizrnu určitě znáte. Je to úžasná luštěnina s ještě úžasnějším jménem v němčině, kichererbsen, což se dá přeložit jako hihňající se hrášek. A aby toho nebylo málo, cizrna má nespočet využití v kuchyni. Ať už je to hummus, falafel, nebo i tzv. aquafaba, což je ta vodička v konzervě, ve které se dá cizrna koupit. A tato tekutina se při vyšlehání změní v úžasný rostlinný sníh a rostlinné pusinky jsou na světě.

Ale vraťme se k hummusu. Nenechte se zmást názvem, vychází pouze z arabského hummus, odvozeného z himmas – cizrna. Je to pokrm pocházející z oblastí Blízkého východu a nyní si tuto pochoutku užívá celý svět. Můžete si dát nespočet druhů, některé jsou opravdu kreativní, například hummus s mangem, s mrkví atd.

A co se falafelu týče, jedná se o kuličky z cizrny, které se nejčastěji servírují s pita chlebem. A ač se to může zdát jako moc cizrny najednou, pokud si k falafelu dáte hummus, máte postaráno o vynikající pokrm.

A protože je dnešní doba je spíše nepříznivá ke kulinářským pochůzkám, hummus i falafel si můžete koupit v několika obchodech. Nabídka je veliká a takřka v každém supermarketu narazíte na hummus a falafel. Ten si můžete často i udělat doma, poněvadž se dá koupit předpřipravená směs, jako je tomu třeba v drogerii DM. A pokud se vám nechce vařit, sáhněte po osvědčené klasice mezi rostlinnými značkami, Garden Gourmet

Cenově a chuťově vás určitě nezklame hummus z Lidl.cz za necelých 25 korun. To se vyplatí. Mají několik variant, osobně mám nejradši tu s římským kmínem. Vybrat si můžete i z příchutí, jako je česnek, chilli, olivy, ale i červená řepa, která se k té jemné chuti hummusu skvěle hodí. Další prodejce je bezpochyby Albert. Ten má v sortimentu několik hummusů. Vynikající je ten od značky Nature’s Promise, který se navíc určitě nemusí stydět za své složení. Pokud nejste sto se rozhodnout, jakou příchuť zvolit a jaká je ta nejlepší, proč rovnou nevyzkoušet tři. Hummus trio obsahuje tři nejoblíbenější varianty – sušená rajčata, paprika a klasik. A pokud si chcete dopřát o něco víc extra hummus, proč nezkusit ten s mangem od Albert Excellent? Kombinace mrkev s koriandrem také není k zahození!

Ale pozadu nejsou ani další známé řetězce. Můžete jít do Penny, nebo do Billy. Oblíbená značka, na kterou také můžete narazit a která je k sehnání na Rohlík.cz, je Varmuža. Také za super cenu a se super chutí.

Když si to shrneme, tak pokud jste ještě neochutnali hummus či falafel, neváhejte. Možností, kde tyto dobroty koupit, je plno a určitě stojí za to zkoušet a objevovat nová místa. V tomto článku samozřejmě nejsou všechny značky. Tak aspoň máte šanci objevit nové a až najdete nějakou opravdu lahodnou či tu vaši oblíbenou, vyfoťte ji s hashtagem #rostlinne. Ať o ní víme také. Milovníků hummusu a falafelu je zde hodně.

Ale pokud jste náhodou z Prahy jako já a máte chuť zajít si pro nějakou tu lahůdku z cizrny, mám pro vás pár tipů na super místa, která stojí za to navštívit. Takže, kam tedy na nejlepší hummus a falafel? Teď si sice nikde neposedíte, ale to ničemu nebrání si tyto pochoutky vzít s sebou a vychutnat si je v pohodlí domova. A až se nám zase všechno otevře, budete už vědět, kam zajít, a užijete si i atmosféru těchto podniků, protože některé mají úžasný interiér. Tak neváhejte a běžte si pro tyto dobroty a vychutnejte si je prozatím alespoň doma.

PAPRIKA

Číslo jedna pro mnoho lidí je podnik PAPRIKA. Toto malé bistro, založené v roce 2017, se svým příjemným prostředím si zaslouží vaší pozornost. Jejich hummus je fenomenální. Jemný, plný chuti, prostě ideální. A i jejich falafel stojí za zmínku. Můžete si ho dopřát v nadýchaném domácím laffa wrapu, v pita chlebu či v tortille.

mamacoffee

Druhé místo si zaslouží tato kavárna se svými šesti pobočkami v Praze. Sice je to kavárna, ale jejich hummus se vyrovná i těm nejlepším restauracím. Můžete si ho dát s jejich pitou, k tomu kávičku a o pohodu máte postaráno.

Falafel a hummus, delikatesy z Blízkého východu

CHUTNEJ

Tento super podnik v Praze také umí vynikající hummus, na který se vyplatí si nechat místo, až si pochutnáte na některém z jejich vynikajících burgerů, nebo pizz. Pochoutky si můžete nechat dovézt až k vám domů, jelikož rozváží po celé Praze. 

The Hummus Bar

Jako další na vašem seznamu nesmí chybět tento pražský podnik, jehož majitelé pochází z Jeruzaléma, města, kde na úžasný hummus narazíte v každém malinkém bistru na každé ulici. I díky celému interiéru se zde budete cítit jako na Blízkém východě, takže zážitek to bude jak pro vaše chuťové pohárky, tak pro vaše oči.

Sandokan Vegan Bistro

A určitě nesmíme zapomenout na strejdu Sandokana. Meníčka bistra se sice mění, ale pokud narazíte na jejich falafel a hummus… to si pochutnáte.

Doufám, že už se vám sbíhají sliny a že si představujete nějaký lahodný falafel či hummus, jak ho máte před sebou na talíři. Tak hurá ochutnávat a určitě se podělte o svou kulinářskou pouť s hashtagem #rostlinne. 

Piknik do horka

Horké letní dny přímo volají po tom vyběhnout ven a strávit tam celý den. Jaké jídlo však přežije vysoké teploty a náročné přenosy?

Michaela Levíčková
15. 6. 2023

Instagram feed