Souhlasíte?

01 / 06

Rostlinné mléko už je k dostání skoro v každé kavárně.

Přeskočit

Souhlasíte?

02 / 06

Nabídka zeleninových pomazánek je už samozřejmostí ve všech obchodech.

Přeskočit

Souhlasíte?

03 / 06

Mám ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který dává přednost rostlinné kuchyni.

Přeskočit

Souhlasíte?

04 / 06

Počet lidí s intolerancí nebo dokonce alergií na laktózu narůstá a ti jistě ocení nabídku rostlinných produktů jako alternativu.

Přeskočit

Souhlasíte?

05 / 06

Znám restauraci, kde podávají skvělé rostlinné jídlo.

Přeskočit

Souhlasíte?

06 / 06

Jáhly, červená čočka, chřest nebo ovesné vločky? Rostlinná kuchyně znamená tisíce možností!

Přeskočit

Krabičkování v době koronaviru

Ať už je to plast, sklo, ocel nebo třeba i recyklovaný plast, tyto materiály mají společné to, že zabrání našemu hladovému já zaútočit na ledničku. Tím něčím je obědová krabička. Určitě ji doma také máte. A ať už je to kvůli tomu, že nám připomíná dětství, kdy jsme byli třeba nemocní a rodiče či milované babičky nám v ešusech nosili obědy ze školy. Krabičky se v poslední době těší čím dál větší oblibě, a to i s ohledem na naši aktuální pandemickou situaci. Krabička je  každopádně dobrá zpráva – jak pro vaši peněženku, tak pro vaše zdraví. 

Pokud chcete ušetřit a zároveň se staráte o to, co jíte, není nic jednoduššího než sáhnout po krabičce. Možná to bude chtít malinko víc přemáhání, protože si večer či ráno budete muset místo scrollování Instagramem uvařit. Ale když si naráz uvaříte více porcí, další dny už nemusíte řešit a máte nakrabičkováno pro případ, že nestíháte stát za plotnou. Pokud máte svůj oblíbený podnik, který se vzhledem k aktuální situaci drží zuby nehty nad vodou, vezměte jednoduše svou krabičku a utíkejte si pro oběd. Určitě to potěší jak váš oblíbený podnik, tak váš apetit. Navíc nemusíte platit za drahé doručení, podpoříte svůj oblíbený podnik, přičemž zůstáváte v distančním bezpečí, a do třetice všeho dobrého neplýtváte jednorázovým obalem.

 

Co trh nabízí

Člověk si může vybrat z nepřeberného množství barev, tvarů, s přihrádkami, šroubovací… možností je přehršle. V Japonsku mají vlastní krabičky, nebo spíše styl krabičkování, tzv. bento box, nebo také bentóbako. Je to (jak se u japonského designu dá předpokládat) velice elegantní, minimalistická a esteticky dokonalá krabička s tradicí sahající do dávné minulosti Japonska.

 

 

Ale nebavíme se pouze o obědech. Co takhle snídaně? Kolikrát slyšíme, jak lidé nestíhají snídat, jak na to nemají čas. Nebo, jak známe od romantických Francouzů, k snídani pouze kávička a cigárko. Asi nemusíme být nutričními specialisty, abychom se shodli, že toto není nejlepší start dne.

Člověk hned nemusí vstávat o hodinu dřív, aby si připravil snídani. Stačí si ji nachystat večer do krabičky, ráno ji jenom hodit do tašky a můžete směle vykročit do nového dne. Mezi klasické nápady na takovou snídani jsou ovesné vločky, které si namočíme přes noc, tzv. overnight oats. Celý internet je plný receptů. Můžete se třeba inspirovat sezónou, na podzim si do vloček nakrájet jablko, posypat skořicí. A jako bonus – vločky jsou levné a zdravé.

 

S krabičkou na přednášku i do kanceláře

Představte si situaci, kterou jistě každý znáte: čeká vás dlouhý den plný běhání z místa A do místa B bez možnosti si pořádně v klidu sednout a najíst se. Je rozhodně lepší, aby vás během dne doprovázela krabička než hlad. Můžete si nakrájet ovoce, zeleninu či oříšky a sušené ovoce, které jsou také skvělým palivem pro vaše tělo. Něco takového ocení jistě každý student. Studentská léta většinou nepatří k nejlukrativnějším obdobím života a přednášky bývají rozmístěny do nekonečných bloků.Není lepší pocit, než si po dlouhém dvouhodinovém namáhání mozkových závitů sednout třeba do parku, vytáhnout si svůj oběd v krabičce a načerpat energii na další studijní maratón skrze pochoutku, kterou jsme si udělali s sebou.

Například takové těstoviny osmahnuté se zeleninou a s tofu dochucené umami – a nejjednodušší jídlo do kanceláře či do školy je na světě.

 

Ve zdravém jídle, zdravý duch!

Povědomí o krabičkách se šíří dál mezi restauracemi a podniky. Díky tomu si můžete vychutnat své oblíbené jídlo, aniž byste se museli rozkrájet nad množstvím úkolů, které musíte během dne stihnout. Ne každý má pak ještě chuť a čas se zamýšlet nad vařením a pokrmy, které jsou pro naše tělo zdravé a vyvážené. To je ale zároveň v tuto dobu důležité. Jídlo ovlivňuje naši psychiku, o tom žádná, a pandemie je pro psychiku jedna velká zkouška. Přestože se tedy situace může zdát mimo kontrolu, vy ji můžete mít nad svým jídelníčkem. Můžete si hlídat, co jíte, kolik toho jíte, a nemusíte ani zbytečně plýtvat, stačí prostě zbylé porce schovat na jindy, do krabičky.

Jedna z takových firem, která si výhod krabičkování všimla, je REkrabička

Tato brněnská firma vymyslela úžasný koncept, který šetří jak vaši peněženku tak přírodu. Princip je podobný jako už ve společnosti zajetých otoč-kelímků. Jídlo si jednoduše zabalíte do krabičky, která není na jedno použití a nevytváří zbytečný odpad, ale je vratná. Navíc je ze 100% recyklovaného materiálu a vyrobena v Česku. A existují ve dvou variantách, jedna je na 1250 ml a druhá je rozdělena na dvě části, 500 + 600 ml.

 

Na webových stránkách mají mapu, kde jsou vyznačeny podniky po celé republice, kde vám do REkrabičky dají jídlo sebou. A kam s krabičkou potom? Vrátíte ji v jakémkoliv podniku, který je v REkrabičkování zapojen. Záloha je 80,- a je vratná. Některé podniky si možná za krabičku navíc účtují 1,- či 5,- korun, ale většinou vás to nic nestojí. Skvěle se to hodí, když si nechcete brát velkou tašku, nebo nemáte čas si v podniku sednout. Díky REkrabičkám podpoříte svůj oblíbený podnik a ušetříte sobě i přírodě.

Trochu jiný koncept zvolili firmy  Zkrabičky nebo Zdravé krabičky. Tyto firmy nabízí rozvoz celodenního jídelníčku v krabičkách. Na stránkách Zdravé krabičky jednoduše vyplníte formulář a poté se domluvíte na programu a s profesionálními poradci sestavíte pro vás vhodný jídelníček. Konzultace je v ceně programu. Zkrabičky to mají podobné… Nemusíte se tak starat o velikost porcí, nemusíte pořád vymýšlet nové recepty a budete mít více volného času. Navíc se  Zkrabičky a Zdravé krabičky snaží o pestrost a rozmanitost jídel, takže nebude jíst pořád to samé.

Krabičkové dobroty za pár minut

A abychom nemluvili pouze v teoretické rovině, zde je pár tipů na jednoduché a levné pokrmy, které po uvaření jednoduše dáte do krabičky a hotovo.

 

Overnight oats:

ovesné vločky

rostlinné mléko

nastrouhané jablko

špetka skořice

Navrch můžeme dát rozinky, oříšky, semínka. Výbornou variantou je přimíchat trochu rostlinného jogurtu – například od Nemléko, Wild & Coco CZ, MyLove-MyLife.at, nebo kaufflandský K-take it veggieAlpro teď nabízí žhavou novinku rostlinného jogurtu ve stylu Skyr. U overnight oats se fantazii meze nekladou!

 

Těstoviny se špenátovo-rajčatovou omáčkou a rostlinným mletým z @lidlcz:

Recept je z našeho instagramového účtu rostlinně , kde najdete víc takových skvělých receptů. Jen s nimi do krabičky!

těstoviny dle výběru

cibulka

rostlinné mleté – například z Lidl.cz

pasírovaná rajčata

baby špenát

Dochutíme pepřem a solí a můžeme přidat rostlinnou smetanu na zjemnění.

 

Tortilla plněná fazolovou směsí:

 

 

olivový olej

cibule a česnek

tortilla wrapy

černé fazole v konzervě

pasírovaná rajčata a čerstvá rajčata

chili (koření či omáčka, záleží na preferenci)

sladká kukuřice

limetková šťáva

Koření dle chuti: kmín, koriandr, pepř, sůl, sladká paprika. A před přidáním směsi do tortill můžete přidat jednoduché a rychlé guacamole. Stačí jenom rozmačkat avokádo, přidat sůl, pepř, limetku a koriandr.

Bon appétit!

Lahodná alchymie: odkrývání kouzel fermentace

Fermentace je již po tisíciletí neoddělitelnou součástí přípravy chutného a nutričně hodnotného jídla. Co všechno přináší do rostlinné kuchyně?

Michaela Levíčková
29. 1. 2024

Piknik do horka

Horké letní dny přímo volají po tom vyběhnout ven a strávit tam celý den. Jaké jídlo však přežije vysoké teploty a náročné přenosy?

Michaela Levíčková
15. 6. 2023

Instagram feed