Souhlasíte?

01 / 06

Rostlinné mléko už je k dostání skoro v každé kavárně.

Přeskočit

Souhlasíte?

02 / 06

Nabídka zeleninových pomazánek je už samozřejmostí ve všech obchodech.

Přeskočit

Souhlasíte?

03 / 06

Mám ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který dává přednost rostlinné kuchyni.

Přeskočit

Souhlasíte?

04 / 06

Počet lidí s intolerancí nebo dokonce alergií na laktózu narůstá a ti jistě ocení nabídku rostlinných produktů jako alternativu.

Přeskočit

Souhlasíte?

05 / 06

Znám restauraci, kde podávají skvělé rostlinné jídlo.

Přeskočit

Souhlasíte?

06 / 06

Jáhly, červená čočka, chřest nebo ovesné vločky? Rostlinná kuchyně znamená tisíce možností!

Přeskočit

Letem světem za rostlinnou stravou, tentokrát do země vycházejícího slunce

Japonsko je známé svou kuchyní po celém světě. Snad nejikoničtější je sushi. A co to vlastně je? Pouze rýže, řasa a nějaké plnění. Kromě ryb je ale hojnou ingrediencí ředkev, avokádo, nebo třeba okurka. Japonská strava je oblíbená i díky tomu, že kromě své jednoduchosti je navíc velice lehká a zdravá. Pokrmy jsou často podávány s minimální tepelnou úpravou a když už se upravují, tak hlavně dušením a vařením. Naopak smažení není tak tradiční. Můžeme se sním setkat ale v pokrmech, jako je tempura. Ten je tvořen z ryb, ale i z ovoce nebo zeleniny, který se obalí ve speciálním těstíčku.

Kouzlo této kuchyně spočívá v tom, že každá ingredience vynikne sama o sobě a navzájem se chuťově nijak nepřebíjí. Důležitou roli hraje servírování pokrmu, který kromě své chuti musí i esteticky zapůsobit. Ale co dělá tuto kuchyni tak oblíbenou a vynikající? Jsou to často velice základní suroviny. Zelenina a obecně rostlinné potraviny zde hrají důležitou roli a Japonci ji jedí takřka ke každému jídlu. Tofu je zde běžnou součástí pokrmů. Podívejme se na to, jaké rostlinné suroviny nesmí chybět v japonské kuchyni.

Rýže

Ano, asi všichni víme, že jako jsou pro Itala důležité těstoviny, v Japonsku je základem rýže. To vychází i z jeho geografických podmínek. Rýži se v podnebí, které nabízí Japonsko, prostě daří. Rýže nesmí chybět v žádném jídle. I tradiční japonská snídaně má v sobě zahrnutou misku rýže. A tato pro někoho nudná surovina v sobě skrývá tolik rozmanitosti. Můžete z ní udělat například slanou kaši, to je v Japonsku oblíbená snídaně. Stačí kulatozrnná rýže (ta, která se používá na výrobu sushi), voda, jarní cibulka a na vrch sezam či umeboshi, což je velice tradiční japonská nakládaná zelenina, respektive druh švestky nazývané ume. Ale pozor, je velice slaná.

Sójová omáčka

Asi tím úplně nejdůležitějším kořením a obecně základem je sójová omáčka. Ta veškeré jídlo povznese. Zajímavé je, že buddhističtí mniši si ji vyrábí sami. Některé recepty, staré i několik desítek let, si předávají z generace na generaci. Sójová omáčka se přidává do téměř všech pokrmů. Ať už do ní namáčejí zelí, pokapají s ní rýži, sójová omáčka nemůže chybět. Pro mnichy je dědictvím, stejně jako pro japonskou kuchyni. Její krásná umami chuť dodá každému jídlu ten „asijský nádech“.

Sójové boby

U sójových bobů si asi většina lidí představí tofu. Jak již bylo řečeno, tofu je běžnou součástí japonské kuchyně. Ve větší míře se zde využívá tzv. silken tofu. Oproti běžnému tofu, které si kupujeme v obchodech, je velice jemné, až se skoro rozpadá. Ostatně, tomu odpovídá i název. Přidává se do miso polévky. To je tradiční polévka z miso pasty, pasty z fermentovaných sójových bobů.

Za zmínku stojí také tempeh, něco jako vylepšená verze tofu z hlediska výživových hodnot.  Protože se také vyrábí z fermentovaných sójových bobů. O kouzlu fermentovaných a nakládaných potravin si můžete přečíst v našem článku. Další typickou japonskou pochoutkou je natto. Na pohled asi ne pro každého vábný a voňavý pokrm. Znovu se jedná o fermentované sójové boby, tentokrát ale v jiné podobě. Typicky se servíruje s jarní cibulkou a pokapané sójovou omáčkou.

Řasy

A jsme znovu u sushi. Není to pouze sushi, kde se s řasou setkáte. V japonské kuchyni se používá mnoho druhů. Kombu, nori nebo třeba wakame. Můžete si pořídit nori vločky a posypat si s nimi jídlo či přidat kombu do polévky a nebo si dát salát z řasy wakame.  Japonsko je zkrátka přímořský stát, tudíž se řasám nevyhnete.

Zelenina

Japonci konzumují hodně zeleniny, ať už čerstvé nebo jinak upravené. A jaká zelenina je typická pro japonskou kuchyni? Je to například ředkev, nazývaná daikon. Dále různé výhonky, sladká brambora, ale i kořen lotusu. Ten se často podává nakládaný, stejně jako zázvor. Nakládání obecně patří k oblíbeným způsobům úpravy zeleniny. V japonštině pro to mají svůj výraz, cukemono. Určitě nesmíme zapomenout na shiitake houby. Další pochoutka, taková lepší verze brambůrků, jsou na páře udělané edamame fazolky, mírně posolené.

V Česku máme mnoho specializovaných obchodů, kde si japonské dobroty můžete koupit. Jedním takovým je Susi.cz. Za zmínku stojí i Japafoods nebo Japamania. Často na japonské produkty narazíte v obecně asijsky specializovaných obchodech. Ale nebojte, takřka v každém obchodě se zdravou výživou můžete sehnat sójové výrobky, které jsme v článku zmínili, jako je natto. Tempeh koupíte už i v běžných obchodech. Stejně tak není problém koupit řasy, rýži a houby. Tyto suroviny pořídíte například v Albertu. Co může být trochu méně dostupné, jsou edamame. Na ně narazíte ale určitě v Globusu, prodávají je u mražené zeleniny. Jsou předvařené a vyloupané.

Piknik do horka

Horké letní dny přímo volají po tom vyběhnout ven a strávit tam celý den. Jaké jídlo však přežije vysoké teploty a náročné přenosy?

Michaela Levíčková
15. 6. 2023

Instagram feed