Souhlasíte?

01 / 06

Rostlinné mléko už je k dostání skoro v každé kavárně.

Přeskočit

Souhlasíte?

02 / 06

Nabídka zeleninových pomazánek je už samozřejmostí ve všech obchodech.

Přeskočit

Souhlasíte?

03 / 06

Mám ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který dává přednost rostlinné kuchyni.

Přeskočit

Souhlasíte?

04 / 06

Počet lidí s intolerancí nebo dokonce alergií na laktózu narůstá a ti jistě ocení nabídku rostlinných produktů jako alternativu.

Přeskočit

Souhlasíte?

05 / 06

Znám restauraci, kde podávají skvělé rostlinné jídlo.

Přeskočit

Souhlasíte?

06 / 06

Jáhly, červená čočka, chřest nebo ovesné vločky? Rostlinná kuchyně znamená tisíce možností!

Přeskočit

Moravskoslezské podniky, které určitě musíte navštívit.

Nejen v hlavním městě, ale i tady v Moravskoslezském kraji, konkrétně v Havířově a Ostravě je možnost vyzkoušet rostlinnou kuchyni, a to hlavně úžasně krémový a hustý hráškový krém nebo snovou čokoarašídovou misku či proklatě lahodné kung pao v rostlinném provedení. Případně si jen tak pochutnat na pořádné dávce smoothie z čerstvého ovoce.

 

Vegan House Havířov

Před několika lety jsem v Havířově měla své oblíbené restaurace, jelikož jsem změnila stravovací návyky, chtěla jsem navštěvovat podniky, které mi změnu umožní. V Havířově to umožnil převážně Vegan House, protože je to jediná plně rostlinná restaurace v Havířově.

Úžasně krémový a hustý hráškový krém uspokojí můj vlčí hlad. Jako milovník tortill mou chuť ukonejší sójová se zeleninou. Nakonec tohle dokonalé menu završí vždy sladká tečka na závěr.

Klasikou restaurace jsou zejména řepové karbanátky. Ač manžel řepu nevyhledává, tak tyhle jsou prostě top.

A pro ty, co nemají čas na pečení vánočního cukroví, stačí ho tady objednat, vyzvednout a na Vánoce si jen užívat, jak chutná rostlinné provedení.

Tahle restaurace se v Havířově prostě povedla.

 

 

Kafebobule

Kavárna s malým a velmi útulným prostředím se nacházející přímo v centru Havířova. Kromě sweet baru v podobě zákusků, dortíků a sezónních dobrot je každý den možnost teplé snídaně, křupavého toustu či BOWL kaše z mraženého ovoce a to vše v rostlinném provedení. Na takový příjemný podnik jsem se v Havířově dlouho těšila.

První návštěva kavárny proběhla v době, kdy jsem byla těhotná. Jelikož je doporučeno se v tomto období kávě vyhnout, velmi mě potěšila možnost volby mezi smoothie a domácími limonádami. Byla jsem nadšená, že nemusím volit pouze sklenici vody. A mohu říct: mangové smoothie – naprostá harmonie.

Návštěvu nelze uskutečnit bez mlsání, ovšemže zdravého mlsání, které je dobré začít vyhlášenou čokoarašídovou bowl kaší. Když jsem vyzkoušela nadýchanou bábovku politou čokoládou, zasypanou strouhanými plátky kokosu a mandlí s lyofilizovanými jahodami, mé chuťové pohárky zalilo blaho. Raw makronky a banana bread jsou další neobvyklou lahodnou volbou kavárny. Další návštěvu plánuji vyzkoušet kaštanový cheesecake, snad na mě zbyde alespoň jeden kousíček.

Celkové myšlení kavárny je senzační, nabízí možnost “to go” i do vlastního nádobí.

Tak se v Kafebobule určitě nezapomeňte zastavit.

 

 

Black Kale Ostrava

Nejen v Havířově, ale i na ostravsku je další rostlinná restaurace, a to přímo v centru Ostravy. O food baru, založeném mladými majiteli, se můžete doslechnout převážně na sociálních sítích.

Pyšní se širokou nabídkou nebeských raw dezertů, smoothie a jídel z čerstvých surovin, které jim dodavatel dováží každé ráno. Při tak obsáhlé nabídce je až těžké si vybrat, ale každý můj výběr se zatím vyplatil.

Během návštěvy podniku určitě nezapomeňte vyzkoušet jejich smoothie, třeba snové blueberry Matcha, či jedinečné raw dezerty neobsahující cukr, což je skvělá volba, když Vás začne honit mlsná, protože to jde i bez ústupků.

Každou návštěvu začnu velkou sklenicí smoothie, dále následuje polévka – jako milovník polévek oceňuji chuť hlívového guláše. Když se po guláši začínám plnit, volím poté už jen lehké cuketové karbanátky, ale už nadešel i den, kdy to po guláši zaštítil batátový tex-mex burger. A jako každá správná návštěva, je třeba menu ukončit něčím sladkým, a to zákuskem v raw podobě dle denní nabídky.

Na místo se ráda vracím, zejména pro tofu kung pao, protože po každém jídle mi vznikne dokonalá exploze chutí, což je přesně to, co od profíků očekáváte. Po návštěvě tohoto podniku pokaždé zjistíte, že z rostlinné stravy se dá taky pořádně nacpat pupek.

Součástí restaurace je mini obchůdek, ve kterém nabízí speciální produkty na rostlinné bázi a také speciality jako adventní kalendáře a mikuláše.

Nejen, že je možnost vyzvednout si jakýkoliv raw dort či zákusek, ale také si je objednat přes jejich eshop, rohlik.cz nebo scuk.cz. A před Vánocemi je ten správný okamžik objednat a vyzkoušet, jak chutná lahodné raw cukroví, případně si jen objednat těsto na vánoční cukroví a tvořit z pohodlí domova různé dobroty.

 

Jak jsem psala na začátku, nejen v Praze, ale u nás to jde TAKY.

Lahodná alchymie: odkrývání kouzel fermentace

Fermentace je již po tisíciletí neoddělitelnou součástí přípravy chutného a nutričně hodnotného jídla. Co všechno přináší do rostlinné kuchyně?

Michaela Levíčková
29. 1. 2024

Piknik do horka

Horké letní dny přímo volají po tom vyběhnout ven a strávit tam celý den. Jaké jídlo však přežije vysoké teploty a náročné přenosy?

Michaela Levíčková
15. 6. 2023

Instagram feed