Souhlasíte?

01 / 06

Rostlinné mléko už je k dostání skoro v každé kavárně.

Přeskočit

Souhlasíte?

02 / 06

Nabídka zeleninových pomazánek je už samozřejmostí ve všech obchodech.

Přeskočit

Souhlasíte?

03 / 06

Mám ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který dává přednost rostlinné kuchyni.

Přeskočit

Souhlasíte?

04 / 06

Počet lidí s intolerancí nebo dokonce alergií na laktózu narůstá a ti jistě ocení nabídku rostlinných produktů jako alternativu.

Přeskočit

Souhlasíte?

05 / 06

Znám restauraci, kde podávají skvělé rostlinné jídlo.

Přeskočit

Souhlasíte?

06 / 06

Jáhly, červená čočka, chřest nebo ovesné vločky? Rostlinná kuchyně znamená tisíce možností!

Přeskočit

Rostlinné grilování a jak na něj: Nejlepší burgery a klobásy vám doporučí Katka z Rostlinně

Jaro je už nějakou dobu tady a s 90% úspěšností nám přináší hezké počasí. A co neodmyslitelně patří k hezkému počasí? Alkohol. Grilování! Ať už máte gril na zahradě, jedete s přáteli na chatu, nebo grilujete v toustovači se zapnutou digestoří, jaro se bez grilovací sezóny neobejde. A přesně z tohoto důvodu jsem se rozhodla pro vás sepsat velkou kompilaci rostlinných produktů a jídel, které si na grilu můžete připravit, a pozvednout tak svou grilovačku na novou úroveň. Jdeme na to.

McCartney to umí nejlíp

Snad úplně nejlepší věc, kterou může váš gril mít tu čest připravovat, je burger značky Linda McCartney. Ať už si dáte originál sójový, „kuřecí“, nebo z „trhaného vepřového“, nebudete zklamaní. Hoďte je do bulky se salátem, nebo je snězte jen tak s chlebem, BBQ omáčka je volitelný, leč vítaný doplněk.

Za zmínku stojí také klobásky od stejné značky, moje nejoblíbenější jsou Lincolnshirské, ale ty s cibulí a rozmarýnem jsou v závěsu. Pokud plánujete grilovačku s masožrouty, ani oni určitě touhle dobrotou nepohrdnou.

Garden Gourmet nebo Beyond Meat?

Žádný seznam rostlinných hotovek se neobejde bez Garden Gourmet. Jejich Sensational burger je skvělý, šťavnatý a nejlépe chutná v opečené bulce s karamelizovanou cibulkou a nějakými microgreens. A kečupem, pokud nepatříte mezi odmítače. 

Stejně jako Linda, Garden Gourmet taky vyrábí klobásky, jmenují se Sensational bratwurst a senzační opravdu jsou. Velmi podobný sortiment má také Beyond Meat, ale kvalitou je dle mého názoru na stejné úrovni jako GG, avšak cenově je na tom o něco hůř. Slyšela jsem ale flexiteriány říkat, že jim Beyond chutná víc. Vám tedy nezbývá, než si udělat ochutnávku.

Supervego a jejich Táboráčky

Pokud jste na Facebooku, mohli jste vidět reklamu na uzeniny Supervego. Ať už máte grilovačku nebo táborák, jejich klobásky a Táboráčky si zamilujete. Nejen že výborně chutnají, mají taky zdravé složení, většinu produktů vyrábí Supervego z fazolí a pšeničné bílkoviny. Pokud se vám omrzelo na ohni opékat pořád jen chleba a zeleninu, tohle je přesně to, co jste hledali.

Taková rostlinná klasika

Naložené tofu v alobalu na gril. Dokonalost, a přitom tak jednoduchá. Smícháte dostatečné množství sójové omáčky a olivového oleje (v poměru cca 3:2, ale kdo má čas odměřovat si ingredience?), přidáte lžíci jablečného octa. A to je vaše plátno. Pak můžete použít své nejmilejší koření, já osobně používám uzenou papriku, granulovaný česnek, libeček, tymián, sušenou cibuli, sůl a pepř. A když vám něco z toho chybí, improvizujte! Dopadne to skvěle. Z tofu vymačkejte přebytečnou vodu a nechte naložit na minimálně hodinu, nebo přes noc, pokud grilujete až zítra.

A jako přílohu si udělejte třeba brambory – nakrájené je s olejem, solí a vaší oblíbenou bylinkou (v mém případě bazalkou nebo libečkem) necháte péct v alobalu, na grilu nebo v uhlících. Přihoďte k nim nakrájenou cibulku, nebo pár stroužků česneku, vaše chuťové buňky vám poděkují.

Party párky

Tofu párky od značky Lunter. Co dodat? Snad jen, že ty pikantní nejsou tak pikantní, jak byste čekali. Párky si můžete na gril hodit samotné a sníst je s chlebem nebo v rohlíku. Pokud ale máte náladu na něco fancy, proč si neudělat špíz? Špízu se meze nekladou, k nakrájeným párkům můžeme přidat třeba cibuli, papriku, cuketu, naložené tofu (viz nahoře), tempeh (já mám osobně nejradši Párty tempeh od All Natural), mrkev, lilek, nebo žampion či hlívu, pokud jste na houby. Tedy, pokud máte rádi houby.

K Lunteru se asi dostanete jednodušeji, pokud ale máte tu možnost, určitě na svůj nákupní seznam zařaďte i párky Merguez od značky Wheaty. Miluji je, vy budete taky.

Honourable mentions

Klaso od Sunfoodu určitě stojí za ochutnání, zkuste jejich řízek, plátky na Kabrňáka, nebo sekanou. Všechno jsou to výrobky na bázi pšeničné bílkoviny, je možné, že už jste od Sunfoodu měli Seitánky. Jedná se o šťavnaté rostlinné fláky, na grilovačku dokonalé.

Vegi Steak a jejich kukuřízek je taky bezvadný produkt, pokud opravdu toužíte po whole-cut grilování. Od stejné značky určitě ochutnejte také konšpenátek nebo čevapčiči. Chuťově super plátky, na můj vkus jsou ale možná trochu suché, takže je (stejně tak jako jakoukoliv položku na tomto seznamu) můžete doplnit…

…výbornou grilovací omáčkou od značky Ovegano! Super kouřová a čistě rostlinná. Stejně tak skvělá je také BBQ od značky American Stockyard. Klasická od Heinz je ale taky rostlinná a popravdě o něco levnější.

 

Doufám, že vám moje kompilace pomohla naplánovat si grilování. Já mám teď zábavu na minimálně tři grilovačky dopředu. Pokud si nějaký z doporučených produktů nebo mých receptů připravíte, nebo pokud máte oblíbený produkt či recept, který jsem v seznamu vynechala, neváhejte nám své grilovací menu vyfotit na instagram s hashtagem #rostlinne a označte nás, abychom věděli, o co přicházíme!

Piknik do horka

Horké letní dny přímo volají po tom vyběhnout ven a strávit tam celý den. Jaké jídlo však přežije vysoké teploty a náročné přenosy?

Michaela Levíčková
15. 6. 2023

Instagram feed