Souhlasíte?

01 / 06

Rostlinné mléko už je k dostání skoro v každé kavárně.

Přeskočit

Souhlasíte?

02 / 06

Nabídka zeleninových pomazánek je už samozřejmostí ve všech obchodech.

Přeskočit

Souhlasíte?

03 / 06

Mám ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který dává přednost rostlinné kuchyni.

Přeskočit

Souhlasíte?

04 / 06

Počet lidí s intolerancí nebo dokonce alergií na laktózu narůstá a ti jistě ocení nabídku rostlinných produktů jako alternativu.

Přeskočit

Souhlasíte?

05 / 06

Znám restauraci, kde podávají skvělé rostlinné jídlo.

Přeskočit

Souhlasíte?

06 / 06

Jáhly, červená čočka, chřest nebo ovesné vločky? Rostlinná kuchyně znamená tisíce možností!

Přeskočit

„Chceme návrat k přírodě prostřednictvím kvalitního jídla,“ říká Kamila Lhotáková z I love Hummus

Jaká je cesta firmy I love Hummus, proč chtějí v budoucnu nadále vyrábět pouze stoprocentně rostlinné výrobky a na jaké novinky se můžeme těšit? To vše v rozhovoru pro Rostlinně prozradí Kamila Lhotáková, marketingová manažerka I love Hummus.

Historie I love hummus se datuje od roku 2011, mohla byste nám nějak shrnout její vývoj?

Štěpán (zakladatel) cestoval po Blízkém východě, ochutnal tuhle zvláštní hnědou pastu (hummus) a neuvěřitelně mu to zachutnalo a do slova a do písmene se do ní zamiloval. Jenže když přijel do Čech, tak ho tu nemohl sehnat, a proto si řekl, že ho začne vyrábět. A to i přesto, že je právník, za což mu patří můj velký respekt. Vymyslel svou recepturu hummusu. Začal vařit v malém domečku se svou babičkou a mravenčí prací se mu podařilo dostat své výrobky do zdravých výživ. V roce 2017 přemýšlel, co dál, a v žebříčku nejzdravějších potravin světa našel kimchi. Potravinu, která nijak nesouvisela s hummusem. Nicméně ji také zařadil do své výroby. Zájem o výrobky I love Hummus postupně stoupal; výrobky se dostaly i do supermarketů (Globus, Tesco, Albert a mnoha dalších) a musela se najít nová a větší výrobna, která by stačila poptávku pokrýt. Přestěhovali jsme se do továrny ve Všechlapech. Nyní máme 18 zaměstnanců, kteří vyrábí hummus a kimchi.

 

Jak jste se dostala do této malé rodinné firmy Vy?

Dlouho jsme kupovali výrobky I love Hummus, protože já i manžel jsme vegetariáni a máme ho rádi nejen pro skvělou chuť, ale je to pro nás i důležitý zdroj vlákniny a bílkovin. Manželovi se naskytla příležitost investovat do I love Hummus, a tak jsme se stali spoluvlastníky firmy. Já jsem byla dlouho zaměstnaná v zahraniční korporaci na různých manažerských pozicích a cítila jsem, že je čas na změnu. Při obchodním jednání o vstupu do firmy manžel prohlásil, že kromě investice do firmy dá navíc manželku jako bonus… A tak jsem se s trochou nadsázky do I love Hummus dostala já (směje se).
Ale teď vážně. Má předchozí práce mě po osmnácti letech přestala naplňovat, tak jsem si řekla „Kamilo, to asi není dobrý, práci by sis přece měla užívat.“ A jelikož nás oba s mužem moc baví vše kolem „well being“, tak jsem si řekla, že se zkušenostmi z korporátu můžu pomoct posunout I love Hummus zase o kousek dál.

 

Štěpán se inspiroval hummusem v Izraeli. Je nějaký rozdíl v receptuře izraelského a arabského hummusu?

Jde o to, že jak hummus, tak kimchi jsou stará tradiční jídla, takže se receptura předává z generace na generaci a každá rodina má ten svůj správný recept. Jeho název v hebrejštině znamená „cizrna“ a datuje se už ve dvanáctém století, od období Saladina. A co je krásné, hummus je nazýván pokrmem dlouhověkosti, má opravdu spoustu výživových benefitů. Bohužel, v češtině nabývá toto označení i jiný význam a edukace zákazníků je stále nutná (směje se). Hummus je s lidstvem už opravdu dlouho na rozdíl od jiných vyráběných produktů.

 

Vaše výrobky jsou stoprocentně rostlinné. Proč jste se rozhodli pro výrobu pouze rostlinných pokrmů?

V této době o tom hodně mluvíme, protože řešíme strategii a směr, kterým chceme jít. Se Štěpánem oba vidíme velký benefit v rostlinách a v rostlinném stravování. Chceme, aby se lidé vrátili k sobě a k přírodě prostřednictvím kvalitního a chutného jídla. A to, myslím, rostlinná říše jednoznačně nabízí.

 

 

Jaký je váš nejoblíbenější produkt?

Tak to bude těžké, protože s manželem, když nemáme aspoň 4 hummusy a 2 kimchi v lednici, tak jdeme okamžitě nakupovat (směje se). Já miluju bio hummus, taky hummus s příchutí karamelizované cibulky a kimchi. To prostě Korejci geniálně vymysleli, snoubí se zde probiotické kultury posilující střevní mikrobiom s vlákninou, velkým množstvím minerálů a vitamínů a navíc báječně chutná. V jednom podcastu na téma vitamín C paní doktorka zmínila, že když má chuť na sladké, dá si vitamín C. Já jsem si to pro sebe upgradovala a když mám chuť na sladké, tak si dám kimchi a funguje to (směje se).

 

To Vám musím dát za pravdu. Vaše kimchi taky miluju. V čem jsou vaše výrobky jiné od ostatních výrobků konkurenčních značek?

To je skvělá otázka a aktuálně ji hodně řešíme. Zjišťujeme, že své přednosti neumíme pořádně prodat. My sami o sobě ve firmě říkáme, že jsme jedlíci našich výrobků a všichni je milujeme. Odlišujeme se třeba tím, že ingredience získáváme od expertů na jednotlivé ingredience. Olivový olej máme ze Španělska, tahinu dovážíme z Izraele, citron není žádný koncentrát, je to opravdová citronová šťáva z Itálie.
Také základ našeho hummusu je z celé cizrny. Z těch velkých neloupaných koulí. A řada z výrobců to dělá ze splitu (z vyloupaných půlek). Přidaná hodnota je v tom, že hlavně slupka obsahuje minerální látky a vitamíny. Pročišťuje trávicí systém. Také se lišíme v tom, že náš hummus je hrubý. A není to o tom, že neumíme rozmixovat hummus do hladké hmoty (směje se). Je to z toho důvodu, že trávicí trakt potřebuje k trávení všech důležitých látek sliny, které produkujeme při kousání. Při každé změně dodávky provádíme senzorické testy tak, abychom se ujistili, že chuť cizrny bude splňovat naše vysoké chuťové standardy.
Takže odlišnost je v kvalitě surovin a konzistenci. Naše výrobky jsou čistě přírodní, nepřidáváme žádné konzervanty ani nepasterizujeme. Zato k němu přidáváme spoustu lásky skrze lidi z okolí Všechlap u Benešova. Snažíme se být lokálním zaměstnavatelem, který podporuje místní komunitu.

 

Co je dlouhodobě nejoblíbenější produkt mezi zákazníky?

Je to rozhodně karamelizovaná cibulka.

 

Dají se vaše výrobky koupit i jinde ve světě?

Dovážíme do Polska a na Slovensko. Vyváželi jsme i do Maďarska, ale teď s Covidem se export pozastavil. Nicméně se nám ale otevřely kanály do Německa, takže s největší pravděpodobností si budou moct pochutnat na I love Hummus i Němci. Na export se nyní chceme soustředit, protože státy západní Evropy a Polsko dávají přednost výrobkům v BIO kvalitě, kterou můžeme nabídnout.

 

Když už mluvíme o BIO kvalitě, tak mě to dovádí k otázce ekologie a fairtrade. Soustředí se na tyto faktory vaše firma?

Ekologii řešíme, máme ji v hodnotách firmy. Snažíme se, aby výrobky byly zároveň pro spotřebitele co nejjednodušší na třídění – třeba plastová krabička a papírový rukávek. Máme sice plastové krabičky, ale snažíme se zákazníky edukovat tím, že je na nich napsáno „re-use“ (použij znovu) a „re-cycle“ (recykluj). Já sama jich mám samozřejmě doma plno. Ukládám si do nich bylinky, houby, oloupaný česnek atd.

 

Co plánujete dál? Máte hummus z blízkého východu, korejské kimchi, čaj samahan z Indie, vydáte se pro inspiraci zase do nějaké dálné starověké země?

Na vánoční sezonu jsme připravili limitovanou edici „zakopaného Kimchi“. Do slova a do písmene! V září jsme ho zakopali do země u naší továrny, necháváme ho pomalu fermentovat a v půlce listopadu půjde do laboratoře a k prodeji přes náš e-shop. K tomu jsme také připravili malý merch v podobě žhavých Kimchi triček.
Na rok 2021 plánujeme velké změny, které vám ale zatím nemohu prozradit (směje se). Ale můžu alespoň říct, že chceme rozšiřovat fermentovanou řadu. Fermentace začíná zažívat boom. Moderní medicína již potvrdila, že 70 % imunuty vzniká ve střevech, ve střevním mikrobiomu. Fermentace je také velmi ekologická výroba, když mikrobům vytvoříte vhodné podmínky, už zpracují zeleninu za vás. Ale v praxi to není tak jednoduché , jak se zdá (směje se).
Dále chceme také rozšiřovat luštěninovou řadu pomazánek, což se samozřejmě nabízí vzhledem ke strojnímu vybavení, které v továrně máme. Já sama uvítám, když si budu moct namazat na chleba i nějakou další luštěninu, bude to od hummusu příjemná změna.
V diskuzi jsou i nápoje. Takže se nechte překvapit.

 

A na závěr už se vás jen zeptám, kde všude si zákazníci můžou vaše produkty zakoupit?

Hummus a Kimchi prodáváme ve vybraných Albertech, v Tescu a Globusu. S Globusem jsme se dohodli pro vánoční sezonu na větší rodinné balení hummusu, který si zákazníci budou moct koupit pouze v tomto řetězci. Další řetězce, kde zakoupí lidé naše produkty, jsou Rohlik.cz, Kosik.cz, Fresh Bedýnky, Sklizeno. K dostání jsou také ve Scuku a ve zdravých výživách po celé republice.

 

Moc děkuji za rozhovor, Kamilo, a přeji mnoho úspěchů!

 

Piknik do horka

Horké letní dny přímo volají po tom vyběhnout ven a strávit tam celý den. Jaké jídlo však přežije vysoké teploty a náročné přenosy?

Michaela Levíčková
15. 6. 2023

Instagram feed