Souhlasíte?

01 / 06

Rostlinné mléko už je k dostání skoro v každé kavárně.

Přeskočit

Souhlasíte?

02 / 06

Nabídka zeleninových pomazánek je už samozřejmostí ve všech obchodech.

Přeskočit

Souhlasíte?

03 / 06

Mám ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který dává přednost rostlinné kuchyni.

Přeskočit

Souhlasíte?

04 / 06

Počet lidí s intolerancí nebo dokonce alergií na laktózu narůstá a ti jistě ocení nabídku rostlinných produktů jako alternativu.

Přeskočit

Souhlasíte?

05 / 06

Znám restauraci, kde podávají skvělé rostlinné jídlo.

Přeskočit

Souhlasíte?

06 / 06

Jáhly, červená čočka, chřest nebo ovesné vločky? Rostlinná kuchyně znamená tisíce možností!

Přeskočit

VEGEt Cowork: Jak se dělá ryze rostlinné zaměstnanecké bistro

První stoprocentně rostlinná kantýna Veget cowork je novým benefitem pro zaměstnance Komerční banky, kteří si mohou každý den vybírat z mnoha variant teplých i studených jídel. 

Takový rostlinný oběd se skládá hned z několika komponentů: luštěnin, obilovin, teplé zeleniny, rostlinné alternativy hlavního jídla a omáčky. „Všechno jídlo je čistě veganské, samozřejmostí je například i rostlinné mléko ke kávě. Minimalizujeme navíc odpad i tím, že si zákazník nabere přesně takovou porci, kterou opravdu sní. V teplém i studeném bufetu najdete všechno od snídaně po oběd. Doporučuji ochutnat například veganskou slaninu, veganský párek i veganská vajíčka, protože ty alternativy jsou zajímavé a dost často člověk ani nepozná, že nejí maso,“ říká CEO Perfect Canteen a patron Rostlinně Filip Sajler.

Hosté si mohou vybrat, na co mají chuť, sami si jídlo namarkují, a nakonec také sami zaplatí na samoobslužné pokladně. Vše je založeno na vzájemné důvěře mezi zaměstnavatelem a jeho zaměstnanci. Vše, co zůstane na talíři, se následně kompostuje a dál využívá. Z kávové sedliny se vyrábí kosmetika a volně rostoucí bylinky zavěšené v prostoru slouží k dochucování pokrmů. Vše je bez obalu. Ve VEGEtu se nevytváří žádný odpad, který by se ekologicky nezužitkoval, a nepoužívají se žádné plasty.

Kromě skvělého jídla nabízí VEGEt Cowork i různorodé varianty sezení v kreativně řešeném moderním prostoru. 

Spolu s Michalem Dymlem, který vede sekci lidských zdrojů a zastřešuje projekt VEGEt Coworku, si sedáme do pohodlných křesel stojících kolem nízkého dřevěného stolku. Spíš než v pracovním prostoru se tu cítím jako ve stylové kavárně.

Michale, jak vlastně vznikl celý tento koncept?
Měli jsme velkou touhu napravit škody způsobené masivním odlivem zaměstnanců na home-office. Chtěli jsme proto pro ně vytvořit takové prostředí, které bude příjemné, kde budou chtít trávit svůj pracovní čas a kde budou mít možnost pracovat i v trochu netradičním prostředí. Spouštěčem tedy bylo vytvořit coworkingový prostor (sdílený pracovní prostor bez individuálně přidělených stolů a s různorodou dispozicí, pozn. red.) a bistro jako jeho doplněk. 

Zároveň jsem v té době nastoupil do semináře o cirkulárním zadávání a banka samotná rozvíjela udržitelnost jako strategický pilíř svých aktivit. Začala se tedy rýsovat myšlenka, jak propojit všechny tyto aktivity s Perfect Canteen a udělat coworkové bistro ryze rostlinné. 

Proč právě s Perfect Canteen?
Perfect Canteen jsou naši parťáci už druhým rokem. Vybrali jsme si je na základě výběrového řízení a použili jsme k tomu hromadné hlasování zaměstnanců. I z Moravy jste mohla zahlasovat, že když jednou za měsíc jedete na centrálu do Prahy, tak byste se ráda najedla v Perfect Canteen. Dokonce jsme tu udělali velkou předváděčku. V ní měli užší finalisté možnost přímo na místě předvést svoje umění jako načrtnutí toho, co by se tady mohlo odehrávat.

No a jaké jsou tedy dosavadní reakce Vašich zaměstnanců na bistro VEGEt?
To, že jsme v bistru vyčlenili prostor na ryze rostlinnou stravu, je určitým způsobem benefit, který zaměstnancům Komerční banky nabízíme. Reakce tak byly všechny pozitivní, ozývají se Ti, kteří o to stáli. Z nich se taky stala pravidelná klientela bistra. Jestli jsou tzv. hlučná menšina, to neřeším. Ten, kdo chce, může jít na jídlo do hlavní jídelny. Zaznamenal jsem též kladný ohlas na enviromentální dopad projektu i možnost drobných benefitů pro zaměstnance v podobě výrobků z kávové sedliny či kompostu pro využití doma.

A co Vy sám, na co chodíte do bistra nejraději?
Mě na tom nejvíc baví ta variabilita. Nechápu, kam lidi z Perfect Cateen chodí na všechny ty nápady, mně by po pár dnech došly. Fantazie. Těším se vždy na  týdenní menu a na to, co v něm bude nového. Týdenní novinky pak vždycky přijdu ochutnat, nejen proto, že je bistro v mé gesci, ale i proto, že mě to samotného moc zajímá.

Po chvíli náš rozhovor končí a já se pomalu přesouvám do centra dění – k bufetu s čerstvým teplým jídlem. Dnes mě zláká lahodné, famózní chilli sin carne s mletým od Linda McCartney a bylinková focaccia. Výběr je tu opravdu široký. Myslím, že kdybych pro Komerční banku pracovala, taky bych stejně jako Michal Dyml vždy chodila ochutnat, co je v bistru nového.

Úvodní část článku byla převzeta z tiskové zprávy společnosti Perfect.

Lahodná alchymie: odkrývání kouzel fermentace

Fermentace je již po tisíciletí neoddělitelnou součástí přípravy chutného a nutričně hodnotného jídla. Co všechno přináší do rostlinné kuchyně?

Michaela Levíčková
29. 1. 2024

Piknik do horka

Horké letní dny přímo volají po tom vyběhnout ven a strávit tam celý den. Jaké jídlo však přežije vysoké teploty a náročné přenosy?

Michaela Levíčková
15. 6. 2023

Instagram feed