Souhlasíte?

01 / 06

Rostlinné mléko už je k dostání skoro v každé kavárně.

Přeskočit

Souhlasíte?

02 / 06

Nabídka zeleninových pomazánek je už samozřejmostí ve všech obchodech.

Přeskočit

Souhlasíte?

03 / 06

Mám ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který dává přednost rostlinné kuchyni.

Přeskočit

Souhlasíte?

04 / 06

Počet lidí s intolerancí nebo dokonce alergií na laktózu narůstá a ti jistě ocení nabídku rostlinných produktů jako alternativu.

Přeskočit

Souhlasíte?

05 / 06

Znám restauraci, kde podávají skvělé rostlinné jídlo.

Přeskočit

Souhlasíte?

06 / 06

Jáhly, červená čočka, chřest nebo ovesné vločky? Rostlinná kuchyně znamená tisíce možností!

Přeskočit

Hodnocení řetězců podle dostupnosti
rostlinných produktů

Rostlinné produkty mizí z regálů v prodejnách stále rychlejším tempem, a tak není divu, že obchodní řetězce začaly rozšiřovat jejich nabídku. A toho si lidé začínají všímat. Podle agentury Ipsos zaznamenalo 69 % Čechů, že nabídka rostlinných produktů v obchodech roste.

Rozhodli jsme se zjistit, který řetězec na rostoucí poptávku reaguje nejlépe. Provedli jsme tedy jejich hodnocení podle dostupnosti rostlinných produktů. Výsledkem je žebříček, ve kterém první příčku obsadil řetězec s nejbohatší nabídkou.

Na základě hodnocení tak můžeme doporučit, kam se vyplatí chodit na rostlinné nákupy a kde to zatím tak slavné není. A jaký je výsledek? Titul rostlinný řetězec roku 2020 získává Globus!

… budoucnost je rostlinná – jak reagují řetězce? 

Některé rychleji, některé pomaleji, ale většina obchodníků pilně pracuje na rozšíření nabídky. I přesto, že se v posledním roce například s novými rostlinnými burgery roztrhl pytel, ne všude je široká nabídka těchto výrobků samozřejmostí. Některé řetězce se tomuto segmentu věnují s péčí – testují nové produkty a nezanedbávají ani propagaci. Jiné se na tomto poli teprve rozkoukávají. Cílem hodnocení je ukázat vítězům, že jdou správnou cestou a motivovat ostatní řetězce ke zlepšení. 

Budoucnost je rostlinná – nabídka v obchodech není určena jen veganům – stále se zvyšuje podíl tzv. “reduktariánů” – tedy těch, kteří z různých důvodů omezují svou spotřebu živočišných produktů. Rostlinná kuchyně je tu pro všechny, kdo si chtějí zpestřit jídelníček a ochutnat něco nového. Podle agentury Ipsos se třetina Čechů plánuje stravovat více rostlinně a dokonce 10 % mladých Čechů preferuje bezmasou kuchyni.

Co bude následovat? 

Výsledky hodnocení ukazují, že české řetězce tento trend povětšinou následují. Průzkum budeme v rámci projektu Rostlinně pravidelně opakovat a necháme se překvapit, jaké novinky nás budou čekat v příštím roce. Poptávka po rostlinných produktech bude nadále růst, a tak je už teď jasné, že současná nabídka nebude stačit. Aby řetězce skutečně vyhověly rostoucímu rostlinnému trendu, budou muset v následujících letech pokračovat v práci na rozšiřování sortimentu. A to všichni – včetně vítěze.

Výsledky jednotlivých řetězců

1. místo – Globus
Globus je v celkovém hodnocení daleko před svými konkurenty a zaujímá vedoucí pozici ve 4 z 5 zkoumaných kategorií. Zejména v kategorii “Rostlinné alternativy masa” má Globus významný náskok oproti ostatním řetězcům. Je vidět, že trend rostlinného stravování nebere na lehkou váhu a na poptávku reaguje mimo jiné zavedením oddělení Zdravý svět, kde je veškerý sortiment přehledně označen. Rostlinné produkty jsou vedle Zdravého světa umístěny i v jiných sekcích obchodu, a narazit na ně tak může i ten, kdo je aktivně nevyhledává. Globus rostlinné stravování aktivně propaguje a jde vstříc rostlinné budoucnosti – to dokazuje i nově otevřené bistro “Zdravý svět” v Olomoucké pobočce. Gratulujeme k zaslouženému vítězství!

2. místo – Albert
I když Albert vítězi na paty úplně nešlape, druhé místo v hodnocení má naprosto zaslouženě. Například v sekci “Rostlinná hotová jídla” zaujímá první místo a ze všech řetězců má nejširší nabídku rostlinných jogurtů, krémů a pudinků. Nabídka společnosti je z velké části tvořena produkty její vlastní značky – Nature’s promise. Část sortimentu této značky – označená “Veggie” –  je totiž čistě rostlinná, tedy vhodná pro vegany.

3. místo – Tesco
Tesco se v žebříčku umístilo v těsném závěsu za Albertem. S vynikající nabídkou rostlinných alternativ masa nebo zmrzlin ale i ostatního rostlinného sortimentu si zasloužilo třetí místo.

4. místo – Kaufland
Ač Kaufland v žebříčku zaujal až čtvrté místo, jeho nabídka rostlinných jídel je stále velmi dobrá. Dokonce se pyšní největším počtem produktů s označením “vegan” – v této části hodnocení tedy získává titul vítěze. V sekci rostlinných alternativ masa zaujal třetí místo a další plusové body společnosti patří za skvělou nabídku rostlinných sladkostí, párků a másla. Zvlášť oceňujeme také zařazování nových značek populárních v zahraničí – např. Beyond Burger nebo Veganz.

5. místo – Billa
V celkovém hodnocení Billa zaostává za předchozími řetězci. V nabídce úplně chybí některé rostlinné produkty, které konkurenti nabízejí. Nutno říct, že před posledními dvěma řetězci má Billa náskok v nabídce rostlinných mlék, tofu, tempehu a rostlinných omáček, dipů a pomazánek.

6. místo – Lidl
Předposlední místo žebříčku patří Lidlu. Navzdory nejužší nabídce rostlinných alternativ mléka a sladkostí je v těsném náskoku oproti Penny Marketu. Musíme ale zmínit nedávné zařazení veganského mletého do sortimentu nebo stálici v podobě jogurtů PlantOn. Ty obsadily druhé místo v anketě Rostlinný produkt roku 2018. Vydává se Lidl na rostlinnou cestu? Necháme se překvapit.

7. místo – Penny
Na posledním místě hodnocení je Penny Market. V jeho prodejnách často nejsou k nalezení ani ty nejzákladnější rostlinné produkty, a za svými konkurenty tak naprosto zaostává.

Jak průzkum probíhal?

Sběr dat proběhl v listopadu 2019 v pěti městech napříč Českou republikou – Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a Liberec. V každém městě jsme vytipovali největší pobočku od každého řetězce, kde jsme sbírali data o sortimentu.

Do průzkumu jsme nezahrnovali celý sortiment příslušných řetězců, ale zaměřili jsme se jen na tyto skupiny potravin:

 – Rostlinné alternativy masa

– Rostlinné alternativy mléčných výrobků

– Rostlinné sladkosti, pečivo a drobné občerstvení

– Rostlinná hotová jídla

– Rostlinné omáčky, dipy a pomazánky

Těchto pět skupin jsme rozdělili do 26 dalších kategorií, které měli při počítání finálního skóre odlišnou důležitost – např. alternativy masa měly větší váhu než rostlinné sladkosti. 

V rámci sběru dat jsme se také podívali na počet produktů se symbolem V-Label nebo označením “vegan”. V otázce značení výrobků získal první místo Kaufland, druhé Albert a třetí Tesco. Poslední místo stejně jako v celkovém hodnocení obsadil Penny Market.