Souhlasíte?

01 / 06

Rostlinné mléko už je k dostání skoro v každé kavárně.

Přeskočit

Souhlasíte?

02 / 06

Nabídka zeleninových pomazánek je už samozřejmostí ve všech obchodech.

Přeskočit

Souhlasíte?

03 / 06

Mám ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který dává přednost rostlinné kuchyni.

Přeskočit

Souhlasíte?

04 / 06

Počet lidí s intolerancí nebo dokonce alergií na laktózu narůstá a ti jistě ocení nabídku rostlinných produktů jako alternativu.

Přeskočit

Souhlasíte?

05 / 06

Znám restauraci, kde podávají skvělé rostlinné jídlo.

Přeskočit

Souhlasíte?

06 / 06

Jáhly, červená čočka, chřest nebo ovesné vločky? Rostlinná kuchyně znamená tisíce možností!

Přeskočit

Rostlinný produkt roku 2021

Co týden či měsíc, to nový rostlinný produkt. Trend zrostlinňování neustále zrychluje a to všude po Evropě, včetně České republiky. Z únorového průzkumu společnosti InsightLab vyplývá, že víc než dvě třetiny Čechů a Češek si svůj jídelníček ozvláštňují rostlinnými alternativami masa, mléčných výrobků a vajec. Každý z nás si však nejvíc pochutná na něčem jiném. Proto se o Váš hlas v letošní anketě ucházely jak tuzemské tak zahraniční produkty, jak sladké tak slané, tekuté i tuhé. Který z nich se těší Vaší přízni nejvíc? Po sečtení více než 4000 hlasů známe odpověď.

Kdo tedy zvítězil ve čtvrtém ročníku?

Tradiční chuť labužnictví v nové, čistě rostlinné receptuře. To je rostlinná alternativa sýru Camembert od značky Nurishh. Není divu, vždyť až 49 % Čechů a Češek se nejvíc zajímá o alternativy mléka a mléčných výrobků. To však není ten hlavní důvod, proč se stal Camembert od Nurishh favoritem letošního hlasování. Chutná totiž k nerozeznání od svého konvenčního bratrance a skvěle se topí v zapečených těstovinách, v toustu či na pizze. Všem v Nurishh za tuto delikatesu děkujeme a gratulujeme k zaslouženému prvnímu místu.

Je lokální. Je ovesný. Je fermentovaný. O kom je řeč? No přece o Ovsánku! Ten se umístil na stříbrné pozici, o kterou bravurně zabojoval hned po spuštění ankety. Čím Vás nejvíc zaujal? Cenovou dostupností, chutí a složením. Najdete ho nejen ve verzi natural, ale i v jahodové či meruňkové příchuti. Česká společnost Semix, která přivedla Ovsánek do našich lednic a srdcí, se už dlouhá léta věnuje produkci klíčených směsí na pečení, svačení či snídání. Když pak jde o fermentování ovesného jogurtu, rozhodně jim můžete věřit. Tleskáme a nemůžeme se dočkat dalších novinek!

Třetí místo se může pyšnit mnoha přívlastky, včetně takových jako jsou “krémový” či “jemně exotický”. Ano, jedná se o kokosový jogurt značky Ah, která je sesterskou společností řetězce Albert. Ten v anketě získal 8,8 % vašich hlasů. Oblíbili jste si ho nejen díky jednoduchému složení a krémové chuti, ale taky kvůli velikosti balení, které je ideální i pro celou rodinu.

Všimli jste si, co všechny tři příčky spojuje? Přesně tak, všechno to jsou rostlinné alternativy mléčných výrobků! Rostlinné sýry byly ještě donedávna velkou dírou na českém trhu. A kdo by si rád nepochutnal na rostlinném jogurtu, třeba i každý den? Nejenže Vám chutnají, zároveň taky zasytí a přispějí k dobrému trávení probiotickými kulturami, díky kterým vznikají. Zájem Čechů a Češek o rostlinné alternativy mléčných výrobků je tedy nepopíratelný, jak dokládá i loňský průzkum společnosti InsightLab, podle kterého má nejvíc z nás (48 %) zkušenost právě s touto alternativou živočišných produktů a dalších 41 % je ochotna ji vyzkoušet. 

Jak se dařilo ostatním nominovaným produktům?

 

Krásnou bramborovou, neboli čtvrtou, příčku obsadil produkt, ve kterém však rozhodně žádné brambory nehledejte. Se ziskem 7.3 % všech hlasů si ji vybojovaly celozrnné hotovky Good Lunch od společnosti Bonduelle. Ty jsou ideální jako rychlý oběd mezi schůzkami nebo jako lehce přenosná svačina na výlet či na čundr. Chutnají skvěle i bez ohřátí a vybrat si můžete z verzí obsahujících bulgur, špaldu nebo quinou.

Na pátou pozici se dostal další z produktů privátní značky a to konkrétně bezmasé kuličky Plant Chef od společnosti Tesco. Jsou to jedny z nejchutnějších a cenově nejdostupnějších bezmasých kuliček na českém trhu. Přišly k nám v sérii mnohých dalších dobrot pod značkou Plant Chef, která pro nás chystá hodně dalších novinek. Kdo ví, co to bude příště?

Šesté místo patří ochuceným majonézám společnosti Hellmann’s. Ty se skvěle hodí do sendviče, burgeru nebo jako dip pro domácí hranolky. V příchutích chipotle, garlic a bacon si určitě přijde na své každý. Můžeme se brzy těšit na další příchutě?

Na sedmé příčce se umístila klasika filmových večerů a to konkrétně zmrzlina Netflix and Chilled od společnosti Ben and Jerry’s, jejichž zmrzliny jsou známé po celém světě. Najdete v ní všechny dobroty, které k takovému večeru patří – kousky slaných preclíků, brownies, i cookie dough. Prostě paráda. A my už jen čekáme na to, jakou další rostlinnou příchutí nás B&J’s ulahodí příště.

Osmé místo patří marinovaným kouskům pod značkou Garden Gourmet. Jsou skvělé především do jídel mexické kuchyně, jako jsou burrita, quesadilly či fazolový salát. Určitě se však budou stejně dobře hodit do těstovin nebo jiných jídel. Kreativita nezná meze!

Devátou a desátou příčku zaujaly další dvě rostlinné alternativy mléčných výrobků. Je to tak trochu návrat do dětských let. Čokoládové High Protein Milk a ne-mléčná rýže Riso vegan od společnosti Müller jsou nejen skvělým dezertem ale i svačinou, kterou si mnozí z nás určitě ještě pamatují ze školky.

Na jedenácté příčce se umístil třetí z produktů privátních značek a to konkrétně burger Vemondo, který najdete pouze v obchodním řetězci Lidl. Ten svůj uvedli na trh ještě předtím, než se s burgery roztrhl pytel. I přesto zůstává naším oblíbeným, nejen díky své chuti, ale taky cenové dostupnosti.

Na dvanácté příčce skončila rostlinná Rama, která je díky nové a plně rostlinné receptuře skvělou alternativou másla. Jak na chleba, tak na pečení nebo na vaření.

Třináctou příčku obsadila hvězda grilovací sezóny, alternativa sýru halloumi od společnosti Violife. Ta uzavírá osmičku alternativ mléčných výrobků, které se dostaly do finále letošního hlasování o Rostlinný produkt roku.

V neposlední řadě je tu čtrnácté místo, které patří pomazánkám polské společnosti Perla. Ty najdete pouze v obchodním řetězci Kaufland. Nejsou zatím tak moc známé, no pokud máte děsnou chuť na vajíčkovou či rybí pomazánku v rostlinné verzi, zkuste tyhle od Perly. Určitě nebudete litovat.

Děkujeme všem, kteří se do hlasování zapojili, a taky všem výrobcům rostlinných dobrot, díky kterým je náš život chutnější, lehčí a barevnější. Úkolem Rostlinně je nejen tuto nabídku monitorovat, ale hlavně Vám přinášet zprávy o tom nejlepším, co rostlinného je na regálech českých obchodů k dostání. Jednou ročně je pak našim společným úkolem vybrat produkt, který se těší největší oblibě. Dohromady tak ukazujeme výrobcům, že jejich cestu rostlinným směrem oceňujeme a vyzýváme je k vývoji dalších novinek s označením “vegan”.

Ještě jednou gratulujeme všem nominovaným produktům a těšíme se na novinky, které nám představíte v roce 2022!

 

Chcete vědět, co dalšího chystáme?

Přidejte si nás na Facebooku & Instagramu.

Další články