Souhlasíte?

01 / 06

Rostlinné mléko už je k dostání skoro v každé kavárně.

Přeskočit

Souhlasíte?

02 / 06

Nabídka zeleninových pomazánek je už samozřejmostí ve všech obchodech.

Přeskočit

Souhlasíte?

03 / 06

Mám ve svém okolí alespoň jednoho člověka, který dává přednost rostlinné kuchyni.

Přeskočit

Souhlasíte?

04 / 06

Počet lidí s intolerancí nebo dokonce alergií na laktózu narůstá a ti jistě ocení nabídku rostlinných produktů jako alternativu.

Přeskočit

Souhlasíte?

05 / 06

Znám restauraci, kde podávají skvělé rostlinné jídlo.

Přeskočit

Souhlasíte?

06 / 06

Jáhly, červená čočka, chřest nebo ovesné vločky? Rostlinná kuchyně znamená tisíce možností!

Přeskočit

Rostlinný produkt roku 2022

I letos se o titul Rostlinný produkt roku popraly skvělé produkty, které si vybojovaly první místo minimálně u svých fanoušků Boj to byl opravdu napínavý až do poslední chvíle a my sami jsme nedokázali odhadnout, jak to celé dopadne. V průběhu čtyř týdnů, kdy anketa probíhala, se zapojilo 4165 hlasujících.

Letošní běh byl mimořádný hned v několika ohledech. Vůbec poprvé jsme měli možnost v anketě zahlasovat za rostlinné alternativy ryb, které v roce 2022 připluly už i na český trh. Stejně výjimečný byl i podíl alternativ mléčných výrobků v anketě. Ty tvořily až polovinu všech finalistů, přestože v minulých letech se největší oblibě těšili novinky rostlinných alternativ masa. Podle dat agentury InsightLab z loňského roku mají dominantní postavení mezi rostlinnými výrobky právě mléčné alternativy, a to s důležitostí 80 procent na celkové kategorii. S rostoucí kvalitou a dostupností alternativ mléčných výrobků tak roste i jejich popularita a celková spotřeba.

Dost však bylo napínání, přejděme k podstatě věci: kdo se stal Rostlinným produktem roku 2022?

Vítězem letošní ankety je Oatly! Tento ovesný barista nápoj dobyl nejen svět, ale i Českou republiku. Pomalu, ale jistě se Oatly stává synonymem rostlinného mléka. A čemu vděčí za svou obrovskou popularitu? Především vytříbené receptuře, díky které se (nejen) v kávových nápojích chová stejně, jako mléko živočišné. Zároveň je Oatly známé pro svůj svěží a zábavný branding, jak ostatně dokázali i sami distributoři pro český trh. A v neposlední řadě Oatly dokáže do velké míry nahradit živočišné mléko i po nutriční stránce. Je totiž obohaceno nejen o vitamin D, B12 a vápník, ale i jód.

A co říkají na výhru titulu ve švédské centrále?
Tak to je něco! V zemi proslavené pro svoje pivo vyhrál ovesný nápoj hlasování o rostlinný produkt roku. Jelikož je pivo také rostlinným produktem, znamená to, že jsme v roce 2022 porazili s naším nápojem nejlepší pivo na světě. Úžasné!“ okomentoval s nadsázkou vítězství Jens Sintéus, prodejní manažer pro export švédské firmy Oatly.

Gratulujeme!

 

Na stříbrnou příčku se probojovalo Gran Veggiano, rostlinná alternativa parmazánu od značky Nurishh. Ti po loňském úspěchu v anketě o Rostlinný produkt nezaháleli a uvedli na trh další úspěšný produkt. Gran Veggiano se vyznačuje nejen nezaměnitelnou chutí a texturou tradičního parmazánu, je taky obohacený o vitamíny a minerály, které se v konvenčních mléčných výrobcích běžně vyskytují. Hodí se tak hlavně do italské kuchyně, ale i kamkoliv jinam, u čeho si člověk řekne ještě by to chtělo sýr”.

Třetí místo náleží privátní značce K-Take It Veggie, kterou najdete v obchodním řetězci Kaufland. Už několik let nám tato značka přináší rostlinné produkty jako je tofu, alternativy pomazánek, smetan, jogurtů, mléka, salámů nebo i dětskou lásku mnoha z nás – lískooříškový dezert (nejlépe známý jako Monte od Zotta). V roce 2022 uvedlo K-Take It Veggie na český trh svoji první alternativu ryb, a to v podobě rybích prstů, čímž doplnili možnosti dětské nostalgie v rostlinném provedení. Ač nedokážeme říct, kdo přišel první s nápadem vyrábět rybí prsty, to, co je dělá opravdu rybími, je jejich nezaměnitelná vůně moře, která nechybí ani v těch pod značkou K-Take It Veggie.

A jak si vedli ostatní finalisté ankety Rostlinný produkt roku 2022?

 

Letošní bramborovou medaili získal revoluční Vuňák od značky Garden Gourmet. Tato alternativa tuňáka ošálí i ty, kteří zatím rostlinným produktům nepřišli na chuť. Nejen, že chutná k nerozeznání od svého živočišného protějšku, obsahuje taky nezbytný protein a Omega 3, pro které jsou rybí produkty tak oblíbené. Z Vuňáka tak uděláte fantastickou rybí pomazánku, můžete ho dát na pizzu, do salátu nebo kamkoliv, kde byste použili tuňáka z konzervy. V budoucnu se od Garden Gourmet možná dočkáme i dalších mořských alternativ, jako jsou například Vrimp, rostlinná alternativa krevet.

Páté místo si vybojoval Ovsánek drink od české společnosti Semix. Mladší bratr Ovsánku, stříbrného finalisty loňské ankety, představuje skvělou svačinu, která lahodí nejen Vašim chuťovým pohárkům, ale i žaludku. Jakožto fermentovaný nápoj na bázi ovsa je plný zdraví prospěšných probiotik. A když dostanete chuť na exotiku, klasickou verzi snadno vystřídáte za příchuť mango-ananas.

Na šesté místo se dostal Pan Hrášek rostlinný plátek od české společnosti Emco. Po úspěchu s rostlinnými nudličkami a burgerem, které se těší všeobecné oblibě, vsadilo Emco na další rostlinnou alternativu masa, tentokrát kuřecího. Jak už jeho název napovídá, rostlinný plátek od Pana Hráška je na bázi hrachového proteinu, který v posledních pár letech zažívá opravdový boom, a to zejména díky udržitelnosti produkce a hypoalergenním vlastnostem hrachu.

Sedmou příčku obsadila ovesná alternativa mléka TASTES AS GOOD od Alpro. Najdete ho ve dvou verzích, rich and creamy (husté a krémové) nebo smooth and mild (jemné). Zejména rich and creamy se rychle dostalo do obliby právě díky textuře a chuti, kterou uvítají milovníci cappuccina či sobotního kakaa. Navíc je TASTES AS GOOD, stejně jako všechny produkty Alpro, obohaceno o vápník, B12 a vitamin D, takže zastoupí konvenční mléko ve všech ohledech.

Osmé místo patří rostlinným párečkům nebo-li sausages od dánské společnosti Naturli’. Ta po několik desetiletí figurovala na trhu s alternativami mléčných výrobků a před pár lety rozšířila svoje portfolio o alternativy masa. Párečky Vám v mrazáku vydrží dlouho (pokud je rychle nesníte, jak jsou dobré) a dodají ten správný šmrnc tradiční čočce nebo americkému hot dogu. 

Na deváté příčce se umístila vegan tatarská omáčka od Hellmann’s. Po rostlinné majonéze v klasickém provedení a příchutích česnek, bacon nebo chipotle máme už i skvělého parťáka k rostlinnému smažáku a rybím prstům. 

Desátou, ale stále krásnou příčku, obsadily rostlinné nugetky privátní značky Plant Chef, kterou najdete v obchodním řetězci Tesco. Produkty této značky se zařadily do hlasování o rostlinný produkt roku už poněkolikáté, čímž společnost Tesco dokazuje nejen svou snahu neustále inovovat, ale i závazek vůči zákazníkům vyhledávajícím rostlinné alternativy.

Děkujeme všem, kteří se do hlasování zapojili, a taky všem výrobcům rostlinných alternativ, díky kterým jsou naše životy chutnější, lehčí a barevnější. Úkolem Rostlinně je nejen tuto nabídku monitorovat, ale hlavně Vám přinášet zprávy o tom nejlepším, co rostlinného je na regálech českých obchodů k dostání. Jednou ročně je pak naším společným úkolem vybrat produkt, který se těší největší oblibě. Společně tak ukazujeme výrobcům, že jejich cestu rostlinným směrem oceňujeme a vyzýváme je k vývoji dalších novinek s označením vegan”.

Ještě jednou gratulujeme všem nominovaným výrobcům a těšíme se na novinky, které představíte v roce 2023!

Chcete vědět, co dalšího chystáme?

Přidejte si nás na Facebooku & Instagramu.


Další články